19 липня 2018 року Міністерством юстиції України у співпраці з Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Програмою USAID «Нове правосуддя», Компанією «Агрітім Канада Консалтинг» (виконавцем проектів урядової допомоги Канади), Громадською організацією «Фундація DEJURE» та Всеукраїнською фундацією «Захист прав дітей» проведено Всеукраїнський форум з питань правосуддя для дітей.
Захід розпочався звітом Міністерства юстиції України про роботу Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя для неповнолітніх, головні напрацювання якої за перший рік роботи об’єднали думки і позиції представників різних органів влади у сфері дитячого правосуддя та включають розробку стратегії попередження злочинності серед неповнолітніх, законопроекту про правосуддя для дітей та програми відновного правосуддя.
Цей форум — перша платформа всеукраїнського масштабу, яка дозволить консолідувати зусилля фахівців для удосконалення системи правосуддя для дітей в Україні у відповідності з міжнародними стандартами. Форум зібрав представників уряду, народних депутатів, міжнародних експертів, науковців, а також суддів, адвокатів, прокурорів, які працюють з неповнолітніми, що знаходяться у контакті та/або у конфлікті з законом, з метою обміну досвідом між українськими та міжнародними фахівцями, презентації найкращих практик, напрацьованих в Україні та світі, а також визначення ключових завдань з розвитку системи правосуддя для дітей в Україні на наступний рік.
За словами директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олексія Бонюка, система БПД перебуває у постійному пошуку найбільш ефективних механізмів та процедур захисту прав дітей.
«Не карати усією силою закону малолітнього порушника, а підтримати його прагнення виправитися, допомогти примиритися із тим, кому він завдав кривди – це міжнародні стандарти, які сьогодні ми впроваджуємо в Україні», – наголосив Олексій Бонюк.
Заступник директора Координаційного центру Олена Сінчук спільно з керівником проектів ГО «Фундація DEJURE» Іриною Шибою більш детально презентували Програму відновлення.
Передбачається, що фахівці системи безоплатної правової допомоги стануть координаторами процесу відновного примирення. Наразі уже триває навчання адвокатів та фахівців регіональних центрів системи БПД основам медіації.
Більш детально пілотний проект та інші новації у сфері правосуддя для дітей учасники зустрічі обговорили у тематичних групах.
Програма відновлення реалізується в межах багатостороннього меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством юстиції України, Координаційним центром з надання правової допомоги, Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та Програмою USAID «Нове правосуддя».