назад
26.04.16

Встановлення додаткового строку для прийняття спадщини

Типове питання, з яким звертаються громадяни до місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Типове питання. Спадкове. Встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.

Зразок правової консультації/спосіб вирішення спору в судовому або позасудовому порядку

Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо спадкоємець протягом шести місяців з часу відкриття спадщини не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 Цивільного Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги. спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Якщо у відношенні до особи, яка пропустила строк для прийняття спадщини, не надійшла до державної нотаріальної контори, за місцем відкриття спадщини, письмова згода про прийняття цією особою спадщини хоча б від одного із спадкоємця, які прийняли спадщину, або якщо спадщина не прийнята спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, згідно частини 3 статті 1272 ЦК, має право звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК для прийняття спадщини.

Після того, як судом буде винесено рішення та встановлено додатковий строк для прийняття спадщини, особа звертається до нотаріуса з даним рішенням та подає відповідну заяву про прийняття спадщини з усіма необхідними документами за загальним порядком.

Приклад конкретного звернення до місцевого центру (із зазначенням центру; приналежності клієнта до категорії осіб, які мають право на БПД; де клієнт почув інформацію про безоплатну правову допомогу; актуальний стан допомоги в центрі)

Особа, яка перебуває під юрисдикцією України, та середньомісячний сукупний дохід її сім’ї нижчий суми прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік» звернулась до Шепетівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за правовою допомогою щодо складення процесуальних документів та представництва її інтересів у суді з приводу визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Про можливість отримання правової допомоги клієнт центру дізнався за рекомендаціями іншої особи.

Центром було прийняте рішення щодо надання безоплатної вторинної правової допомоги зазначеній особі та видано відповідне доручення адвокату. Ознайомившись із документами Особи, адвокат прийняв рішення про необхідність звернення до суду із заявою про встановлення додаткового строку. Зібравши всі необхідні документи адвокат склав позовну заяву та звернувся до суду.

За результатами розгляду справи Шепетівський міськрайонний суд виніс рішення на користь позивача та встановив додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.