У липні 2018 року до Оріхівського бюро правової допомоги звернулася клієнтка, яка є внутрішньо переміщеною особою з питанням щодо щомісячної адресної допомоги на її неповнолітню дитину, яка проживає разом з нею . Мати дізналась, що розмір державної допомоги було підвищено з 17.01.2018, та за рекомендацією подруги звернулась до Оріхівського бюро правової допомоги, через те, що належних виплат вона не отримала.
Адресна допомога оформляється і виплачується в порядку та на умовах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, зокрема на оплату житлово-комунальних послуг».
Адресна допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які переїхали:
- з тимчасово окупованої території України;
- з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження;
- з населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення;
- з контрольованої території України, житло яких зруйноване або стало непридатним для проживання унаслідок проведення антитерористичної операції.
Допомога нараховується і виплачується з дня звернення за її призначенням на термін шість місяців. Для призначення допомоги на наступний шестимісячний термін представник сім’ї подає заяву, в якій повідомляє про брак змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред’являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб всіх членів сім’ї.
Допомога призначається для сім’ї та виплачується одному з її членів у таких розмірах:
- для осіб з інвалідністю I групи та дітей-інвалідів – 130% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб;
- для осіб з інвалідністю II групи – 115% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб;
- для осіб з інвалідністю III групи – прожитковий мінімум для непрацездатних осіб;
- для працездатних осіб – 442 гривні на одну людину.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2018 №15 «Про внесення змін до пункту 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» було затверджено підвищення розміру адресної допомоги для непрацездатних осіб (пенсіонери та діти), який тепер становитиме 1000 гривень на місяць.
Також для всіх без винятку сімей вимушених переселенців збільшується граничний розмір загальної суми грошової допомоги – 3000 гривень на місяць, і 5000 гривень – для багатодітних сімей.
Для оформлення і подальшого отримання адресної допомоги внутрішньо переміщеними особами мають дотримуватися такі умови:
- Поставлення на облік як внутрішньо переміщеної особи в структурних підрозділах з питань соціального захисту та дія довідки переселенця упродовж усього періоду отримання допомоги.
- Благополучне проходження перевірок, встановлених для внутрішньо переміщених осіб.
- Брак у членів сім’ї права власності на житлове приміщення або частину житлового приміщення, розташованого на контрольованій території України, крім житлових приміщень, непридатних для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
Водночас відповідно до Сімейного кодексу України, сім’ю становлять особи, які спільно проживають і пов’язані спільним побутом. Подружжя вважається сім’єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв’язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина (особа до 18 років) належить до сім’ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.
- Брак у членів сім’ї депозиту в сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (зараз це 44 050 грн).
- Для осіб працездатного віку – перебування в трудових відносинах з роботодавцем на контрольованій території України (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду впродовж часу, вказаного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш ніж до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи, або за дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або за особами з інвалідністю I або II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку, а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, студентів денної форми навчання).
Особам, що не працевлаштувалися або перебувають у трудових відносинах з роботодавцями на неконтрольованій території, впродовж двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги її розмір на наступні два місяці зменшується на 50%, а на наступний період припиняється.
Виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця в разі:
- встановлення факту, що працездатні члени сім’ї впродовж двох місяців не працевлаштувалися або перебувають у трудових відносинах з роботодавцями на неконтрольованій території.
- виявлення уповноваженим органом факту надання неправдивої інформації або неповідомлення про зміну обставин, що впливають на призначення допомоги
- скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на встановлених законодавством підставах;
- непроходження встановлених законодавством перевірок
Фахівціями Оріхівського бюро правової допомоги зібрано всі необхідні докази та сформовано скаргу до Управління праці та соціального захисту населення. Звернення розглянуто у встановлені законом строк, зроблено перерахунок та підвищено розмір адресної правової допомоги. Питання врегульовано у досудовому порядку.
За безоплатною правовою допомогою, роз’ясненнями законодавства та юридичними консультаціями звертайтеся до установ системи безоплатної правової допомоги:
Оріхівське бюро правової допомоги – м. Оріхів, вул. Покровська, 58, orikhivske@legalaid.zp.ua, тел: (06141) 4-31-54