Надання дозволу на тимчасовий виїзд за кордон неповнолітньої дитини без згоди батька здійснюється на підставі судового рішення. Позивачу необхідно подавати позов про дозвіл на тимчасовий виїзд за кордон неповнолітньої дитини без згоди батька та довести, що батько не приймає участь у вихованні дитини.
Позовна заява подається до суду за місцем знаходження відповідача.
До позовної заяви необхідно долучити копію свідоцтва про народження дитини.
Правові основи щодо звернення з таким позовом – відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57 виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється за рішенням суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків.
Статтею 313 Цивільного кодексу України встановлено, що фізична особа, яка не досягла 16 років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (встановлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.
Статтею 4 Закону України “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України” передбачена можливість ухвалення судом рішення про надання дозволу на одноразовий виїзд за кордон особи, яка не досягла 16-річного віку.
Відповідно до положень ст.141 СК України мати, батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини.
директор Хустського місцевого центру
з надання безоплатної вторинної правової допомоги