Літо – це не лише пора розваг і відпочинку, а й можливість заробити додаткові кошти. 23 травня 2018 року головний спеціаліст Хотинського бюро правової допомоги провела правопросвітницький захід для студентів Хотинського технікуму Подільського державного аграрно-технічного університету. Чи потрібний дозвіл батьків задля працевлаштування неповнолітніх? Як здійснюється оплата праці? Чи є обмеження для працевлаштування неповнолітньої особи? Відповідь на всі ці питання і не лише отримали студенти.
«У Конституції України (стаття43) зазначено, що кожен має право на працю, тобто має можливість заробляти собі на життя працею, яку вільно обирає або на яку вільно погоджується. Неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх. Водночас в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці неповнолітні користуються пільгами, встановленими законодавством України», – розповіла головний спеціаліст Хотинського бюро правової допомоги Аліса Петрашишена.
Неповнолітні працівники мають право на:
– скорочену тривалість робочого часу (стаття 193 Кодексу законів про працю України): у віці 16 – 18 років – 36 годин на тиждень; у віці 15 – 16 років (а також для учнів віком 14 – 15 років, які працюють у період канікул) – 24 години на тиждень (ст. 51 КЗпПУ);
– щорічні відпустки працівникам віком до вісімнадцяти років надаються у зручний для них час.
Окрім того, щорічні відпустки у перший рік роботи працівникам такого віку надаються за умови наявності шестимісячного терміну безперервної роботи на даному підприємстві, в установі, організації (ст. 195 КЗпПУ);
– на виплату заробітної плати при скороченій тривалості щоденної роботи в такому ж розмірі, як працівникам відповідної категорії при повній тривалості щоденної роботи (ст. 194 КЗпПУ);
– на щорічну відпустку тривалістю один календарний місяць, що повинна надаватися будь-якої пори року за власним бажанням (ст. 195 КЗпПУ).
Молодь дізналась, як отримати прибуток від хобі. Промоутери, різнороби, оператори колл-центра, контент-менеджери (тобто фахівці, які відповідають за наповнення сайтів), офіціанти (загалом працівники сфери обслуговування) – про ці та інші найбільш популярні та прибуткові професії для підлітків розповіла фахівець системи безоплатної правової допомоги.
Заробляти гроші – право кожного, та щоб не залишитись ошуканим, варто укладати трудовий договір із роботодавцем.
Контактна інформація! Звернутися по допомогу до фахівців Кельменецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна за адресою: смт. Кельменці, вул. Довженка, 9, тел. (0 3732) 2-02-01.
До фахівців Хотинського бюро правової допомоги можна звертатися за адресою: м. Хотин, вул. О.Кобилянської, 2А, тел.(03731) 2-10-61.
Єдиний телефонний номер системи БПД – 0 800 213 103
(дзвінки на вказану телефонну лінію зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України є безкоштовними та приймаються цілодобово).