назад
22.01.18

Заборона катувань: працівників херсонської поліції попередили

1«Нікого не може бути піддано катуванню або нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню», – записано в ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Саме з метою попередження в діяльності працівників поліції подібних випадків, у томі числі щодо осіб, затриманих за підозрою у вчиненні злочинів або за вчинення адміністративних правопорушень, для працівників структурних підрозділів ГУНП у Херсонській області 18 січня пройшло перше в новому році заняття.

2 3

4Лекція відбулась за ініціативи старшого інспектора з особливих доручень Управління забезпечення прав людини Національної поліції України Іллі Андрійовського та начальника відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги Регіонального центру Олени Іпатенко, яка провела навчання та обговорила питання, що цікавили аудиторію.

Спікер нагадала, що у 1997 році Україна ратифікувала Конвенцію про захист прав і основних свобод людини, згідно з якою кожний має право в разі порушення його прав і свобод з боку державних органів звернутися зі скаргою до Європейського суду з прав людини.

За словами Олени Іпатенко, покращить доступ громадян до правосуддя й запроваджений Міністерством юстиції України проект «Я МАЮ ПРАВО!», який націлений на підвищення рівня знань та поінформованості громадян щодо реалізації та захисту своїх прав, гарантованих Конституцією та законами України, у різних сферах життя. Як відомо, 2018-й рік оголошено в Україні Роком реалізації просвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!»

5

Говорячи про права і свободи, які захищаються Конвенцією, фахівець системи БВПД акцентувала увагу на 3-й статті – забороні катувань – та більш детально зупинилась на формах жорсткого поводження, до яких відноситься катування, нелюдське та принизливе поводження.

Переглянути презентацію можна тут.

Олена Іпатенко звернула увагу присутніх на питаннях ефективної взаємодії ГУНП в Херсонській області з Регіональним центром та закликала працівників поліції дотримуватися в практичній діяльності вимог Порядку інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки затримання, адміністративного арешту або застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року №1363.

6

Довідка. Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод прийнята відповідно до Загальної декларації прав людини з метою додержання країнамипідписантами (учасниками Ради Європи) та забезпечення на своїй території прав та основоположних свобод людини. Конвенція була відкрита для підписання 4 листопада 1950 року, набула чинності 3 вересня 1953. Вона запровадила судовий механізм захисту визнаних міжнародним правом загальних стандартів політичних, економічних, соціальних і культурних прав та свобод людини в країнах-членах Ради Європи. Витрати на роботу суду фінансуються з внесків країн-членів Ради Європи. Звернутися до Європейського суду з прав людини можна тоді, коли вичерпані всі засоби національного правового захисту прав людини. Скарга повинна подаватися мовою національного судочинства, до неї обов’язково додаються рішення всіх судових інстанцій. Термін розгляду справи – у середньому 3-5 років. Україна, ставши 9 листопада 1995 членом Ради Європи, взяла на себе зобов’язання дотримуватися положень названої конвенції. 23 квітня 1998 Кабінет Міністрів України ухвалив постанову «Про уповноваженого у справах дотримання конвенції 1950 р. «Про захист прав і основних свобод людини». У листопаді 1998 року Європейський суд з прав людини та Європейська комісія з прав людини були об’єднані в новий постійно діючий орган – Європейський суд. До його складу увійшов представник України, який бере участь у засіданнях вищої палати суду при розгляді справ за позовами українських громадян .