Інтегратор Маріупольського місцевого центру з разом з начальником відділу правової інформації та консультації провели захід для військових у Військовій частині № 9937, в Донецькому Прикордонвідряді. На заході була прочитана лекція для військових на тему «Законодавче регулювання проведення обшуку. Як треба діяти?» та проведено консультування
Проведення обшуку регулюється ст. 236 Кримінального процесуального кодексу України. Єдиною підставою для проведення обшуку є ухвала слідчого судді. У вказаній ухвалі у резолютивній частині має бути чітко зазначено наступні відомості: місце обшуку – житло чи інше володіння та особу, якій належать приміщення, речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук, строк дії ухвали.
Відповідно до ст. 234 Кримінального процесуального кодексу України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
Часто на практиці обшук проводиться не особою, яка звернулась з клопотанням про проведення обшуку, а іншою особою. Правоохоронці мотивують це тим, що досудове розслідування за кримінальним провадженням здійснює призначена група слідчих, а слідчий або прокурор, котрим безпосередньо надано право на проведення обшуку, знаходиться на проведенні іншої слідчої дії. Але, це є порушенням вимог ч. 2 ст. 234 КПК України, оскільки обшук проводиться виключно в рамках ухвали слідчого судді. В таких випадках слід вимагати від особи, яка не зазначена в ухвалі слідчого судді, постанову про призначення слідчої групи, у якій безпосередньо зазначено слідчого або прокурора, який планує провести обшук. У разі відсутності такої постанови слідча дія є незаконною, та усі відомості, встановлені таким обшуком, не можуть бути доказами за кримінальним провадженням, оскільки вони отримані всупереч вимогам КПК України. Також на практиці трапляються випадки, коли досудове розслідування по кримінальному провадженню, в рамках якого проводиться обшук, здійснюється слідчим одноособово, але проведення обшуку здійснює інший слідчий. В такому разі повинно бути наявне доручення на проведення такої слідчої дії. Відповідно до п. 2 ч. 7 ст. 223 КПК України обшук або огляд житла чи іншого володіння особи, обшук особи здійснюються з обов’язковою участю не менше двох понятих незалежно від застосування технічних засобів фіксування відповідної слідчої (розшукової) дії. Також актуальні зміни в законодавстві відповідно до статей 27, 107, 222 та 236 КПК, якими передбачено обов’язкову відеофіксацію проведення обшуку. Відеозапис стає невід’ємним додатком до протоколу обшуку. Крім того, стороні захисту надається право самостійно здійснювати відеофіксацію проведення обшуку. Особа, у житлі якої проводиться обшук, матиме право користуватися допомогою адвоката на будь-якій стадії його проведення.
Начальник відділу правової інформації та консультації відповіла на хвилюючі питання присутніх, а саме порядок оскарження дій при проведенні обшуку, порядок отримання земельної ділянки учасникам бойових дій тощо. Було досягнуто домовленість про подальшу співпрацю між військовою частиною № 9937 та Маріупольським місцевим центром з надання БВПД.
За безоплатною правовою допомогою, юридичними консультаціями та роз’ясненнями законодавства звертайтесь до установ системи безоплатної правової допомоги:
- Краматорський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Краматорськ, вул. Академічна, буд.20, тел:(099) 266-91-62
- Маріупольський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Маріуполь, пр. Нахімова 82, тел :(0629)474-695,
Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103