назад
27.03.18

Захист прав соціально вразливих категорій населення – одне з основних завдань системи БПД

0226 березня 2018 року в Кіровоградському обласному соціальному центрі матері та дитини продовжив роботу виїзний дистанційний пункт доступу до безоплатної правової допомоги.
Консультували жінок, які потрапили у складні життєві обставини, фахівчині Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги – начальниця відділу правової інформації та консультацій  Юлія Гула та начальниця відділу правопросвітництва та взаємодії з суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Олена Морозова.
Напередодні заходу, Інна Жолобова, директор Комунального закладу «Кіровоградський обласний соціальний центр матері та дитини» Кіровоградської обласної ради, звернулася до Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги з проханням надати роз’яснення з питань нарахування, стягнення та сплати аліментів, а також питання набуття права власності на житло, реєстрації місця проживання дитини.
 
 
03
 
Під час заходу Юлія Гула роз’яснила жінкам, що той із батьків, з яким проживає дитина, наділяється правом самостійно ставити перед судовими органами питання про обрання форми стягнення аліментів: у твердій грошовій сумі або у розмірі конкретної частки від доходу другого з подружжя. До цього вибір форми стягнення аліментів здійснювався тільки за судовим рішенням.
Також був змінений і мінімальний розмір аліментів. Тепер суд не може визначити розмір аліментів дитині менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (до цього було 30%).
У 2018 році на дитину до 6 років мінімальний розмір аліментів складає вже 746 грн на місяць, на дитину від 6 до 18 років – 930 грн. У разі, коли сума прожиткового мінімуму збільшується – розмір виплат перераховується. Спосіб стягування виплат визначається опікуном дитини.
Позивач має право вимагати збільшену частку виплат залежно від кількості дітей: на 1-ну дитину – 25% від доходу відповідача; на 2-х дітей – 30%; на 3-х і більше – 50% доходу платника, проте не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину.
  При досягненні дитиною позивача повноліття, відповідач також може сплачувати аліменти, якщо:
– дитина навчається у вищому навчальному закладі на очній формі (але не довше, ніж до 23 років);
– дитина має обмежені можливості для працевлаштування, пов’язані з фізичним або психічним здоров’ям.
Разом зі зміною розміру аліментів було внесено низку змін до порядку призначення аліментів. Призначити аліменти відповідачу можливо в наказному провадженні. Тобто, сторона відповідача більше не зможе навмисно затягувати або зривати засідання. Крім того, під час розрахунків також будуть враховані всі великі покупки (вартість яких перевищує 10 прожиткових мінімумів), які зробив відповідач протягом останнього року. Це виключає можливість приховування будь-яких доходів від суду. До уваги братимуть і наявність будь-якого нерухомого майна у відповідача.
Виплата призначених аліментів може здійснюватися будь-яким способом: на банківський рахунок, поштовим переказом або готівкою. Розпоряджатися коштами самостійно дитина може при досягненні 14-річного віку. За кожен день прострочення платежу, відповідач сплачує додатковий відсоток від суми боргу. Перевіркою розподілу коштів на дітей займаються органи опіки (самостійно або на прохання відповідача). Якщо органом опіки буде встановлено факт нецільового розподілу коштів, відповідач має право звернутися до суду з проханням зменшити розмір аліментів.
«Платник має право притягти позивача до відповідальності за неналежний догляд за дитиною, і, навіть, в окремих випадках – позбавити батьківських прав», – наголосила Юлія Гула.
Олена Морозова нагадала присутнім про основні функції центрів системи безоплатної правової допомоги та пояснила, чим відрізняється первинна правова допомога від вторинної; а також наголосила про успішні приклади системи у забезпеченні захисту і представництва інтересів в судах та наданні правової інформації та консультацій. Також повідомила про реалізацію загальнонаціонального правопросвітницького проекту Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!» та закликала вирішувати проблеми у правовий спосіб.
До Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна звернутись за адресою: м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка (Дворцова), 64/53, тел. (095) 87-662-33, (0522) 32-08-24.
Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103.