назад

Завдяки адвокату військовозобов’язаного звільнили від кримінальної відповідальності з закриттям кримінального провадження

Олександр ПовхУ провадженні Володимир-Волинського міського суду Волинської області знаходилось кримінальне провадження № 42015030220000054 від 19.03.2015 року відносно Клієнта, обвинуваченого за ч. 3 ст. 407 КК України (самовільне залишення військової частини або місця служби). Максимальна міра покарання за скоєне діяння згідно норм Кримінального кодексу України – позбавлення волі на строк 5 (п’ять) років.

Військовою прокуратурою Луцького гарнізону Західного регіону України, Клієнт обвинувачувався у тому, що, будучи військовослужбовцем, під час проходження військової служби у військовій частині Х, грубо порушив встановлений у Збройних Силах України порядок проходження військової служби, не отримавши дозволу військового начальника, у січні 2015 року самовільно залишив військову частину Х, розташовану в одному з міст Волинської області, та у період часу з січня по березень 2015 року без поважних причин був відсутній на службі, не виконував покладені на нього службові обов’язки і, перебуваючи за місцем свого постійного проживання в м. А, проводив час на власний розсуд.

В ході судового розгляду даного кримінального провадження, адвокат Олександр Повх обрав правильну правову позицію і тактику захисту, узгоджену з Клієнтом, яка полягала в тому, що Клієнт повністю визнав свою вину у вчиненні інкримінованого йому злочину та щиро розкаявся.

Позиція захисту, окрім наведеного, полягала в тому, що військову службу Клієнт самовільно залишив у зв’язку з різким погіршенням стану здоров’я свого батька. Після покращення стану здоров’я батька Клієнт повернувся у розташування військової частини та продовжив проходження  військової служби. В подальшому, на час розгляду справи судом, Клієнт перестав бути військовослужбовцем, оскільки його було звільнено у запас по закінченню строку служби, відповідно до п. 4 Указу Президента України №15/2015 від 14.01.2015 р. «Про часткову мобілізацію».

У судовому засіданні адвокатом було подано суду клопотання про звільнення Клієнта від кримінальної відповідальності у зв’язку зі зміною обстановки, на підставі ст. 48 КК України.

Відповідно до ст. 48 КК України, особу, яка вперше вчинила злочин невеликої або середньої тяжкості, крім корупційних злочинів, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо буде визнано, що на час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною.

До даного клопотання адвокатом Олександром Повхом були долучені зібрані ним документи про незадовільний стан здоров’я та про перебування батька Клієнта на стаціонарному лікуванні, а також про необхідність стороннього за ним догляду. Крім цього, до клопотання адвокат Олександр Повх надав позитивну характеристику на Клієнта за місцем проживання, довідку про склад його сім’ї, що підтверджує факт проживання з хворим батьком.

При цьому, Адвокат Олександр Повх в своєму клопотанні звернув увагу суду на те, що Клієнт вперше притягується до кримінальної відповідальності, за місцем проживання характеризується виключно з позитивної сторони, є учасником бойових дій, шкоди чи тяжких наслідків в результаті вчиненого злочину не настало. Клієнт має постійне місце проживання та міцні соціальні зв’язки, після демобілізації проживає з батьком та продовжує догляд за ним. Після самовільного залишення військової частини та покращення стану здоров’я батька, Клієнт самостійно повернувся до військової частини і продовжив несення військової служби.

На даний час Клієнт не є військовослужбовцем, яким був тимчасово внаслідок проходження військової служби за мобілізацією. Таким чином, в силу наведених обставин, обстановка навколо Клієнта зазнала суттєвих змін, які унеможливлюють вчинення ним тотожних або однорідних нових злочинів і зазначене свідчить про те, що Клієнт перестав бути суспільно небезпечною особою. Також адвокатом Олександром Повхом було акцентовано увагу суду на те, що злочин, в якому обвинувачується Клієнт, належить до категорії середньої тяжкості, по справі наявні обставин, які пом’якшують покарання, такі як повне визнання вини, щире каяття, активне сприяння розкриттю злочину, вчинення злочину внаслідок збігу тяжких сімейних обставин.

Володимир-Волинський міський суд Волинської області із зазначеними аргументами клопотання адвоката Олександра Повха погодився повністю і своєю ухвалою від 18 грудня 2015 року Клієнта було звільнено від кримінальної відповідальності у зв’язку зі зміною обстановки, а кримінальне провадження відносно нього за ч.3 ст.407 КК України, на підставі ст. 48 КК України, провадженням закрито.

Не погоджуючись із вказаною ухвалою суду 1-ї інстанції, прокурором на зазначене судове рішення була подана апеляційна скарга з мотивів невідповідності висновків суду фактичним обставинам кримінального провадження, істотного порушення вимог кримінального процесуального закону,  неправильного застосування закону України про кримінальну відповідальність. В своїй апеляції прокурор просив суд апеляційної інстанції скасувати оскаржувану ухвалу та ухвалити обвинувальний вирок відносно Клієнта, яким призначити йому покарання у вигляді 2-х років позбавлення волі та на підставі ст.75 КК України звільнити його від призначеного покарання з випробуванням, із іспитовим строком на 1 рік.

Апеляційний суд Волинської області, перевіривши матеріали кримінального провадження, доводи апеляції прокурора, заперечення адвоката Олександра Повха та Клієнта, дійшов висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а ухвалу Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 18.12.2015 слід залишити без змін.