назад

20 років намагалася збільшити розмір своєї пенсії: допоміг юрист системи БПД

Лілія Олександрівна – пенсіонерка, вона отримує невелику пенсію, бо Пенсійний фонд відмовляється зараховувати майже 9 років страхового стажу, які записані в її трудовій книжці.

Жінка вийшла на пенсію 20 років тому і з того моменту намагалася вирішити питання з зарахуванням трьох періодів своєї трудової діяльності до страхового стажу.

Вона неодноразово усно та письмово зверталася до Пенсійного фонду, але кожного разу отримувала відмову, яку аргументували наявністю виправлень у трудовій книжці та відсутністю завіреного підпису уповноваженої особи.

Лілія Олександрівна вирішила відстоювати свої права. По допомогу у цьому питанні звернулася до Лозівського бюро правничої допомоги, що на Харківщині.

Оскільки середньомісячний дохід жінки не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів, вона має право на безоплатну вторинну правничу допомогу.

Представляти її інтереси у суді доручили юристу Сергію Гаражі.

Він підготував та подав до суду позовну заяву про визнання дій посадових осіб Пенсійного фонду протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.

Свої позовні вимоги аргументував нормами чинного законодавства, відповідно до яких на працівника не може перекладатись обов’язок доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки чи іншої документації з вини адміністрації підприємства, відтак вказані обставини не можуть бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань з призначення пенсії за віком або її перерахунку.

Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Тобто підтвердити певні записи у трудовій книжці можна довідками, отриманими з архівних установ, іншими документами, виданими за місцем роботи, служби, навчання.

Суд погодився з аргументами та частково задовольнив позовні вимоги: визнав дії Пенсійного фонду протиправними, скасував його рішення, зобов’язав зарахувати спірні періоди до страхового стажу та здійснити перерахунок пенсії.

Зараз пенсію пані Лілії вже перерахували.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 520/25478/23.