Трапляється, що працівник припинив трудові відносини з роботодавцем за взаємною згодою сторін, але щоб довести цей факт, треба звертатися до суду.
До Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся пан Сергій. Він розповів, що у квітні 2013 року уклав трудовий договір із роботодавцем. Але через рік трудові відносини припинились за взаємною згодою сторін. Проте роботодавець відмовився належно оформити розірвання трудового договору та не повернув трудову книжку Сергія. Згодом його призвали на строкову військову службу, а по її завершенню чоловіка зарахували на військову службу за контрактом.
Після звільнення з військової служби у грудні 2020 року Сергій звернувся до центру зайнятості з заявою про отримання статусу безробітного. Проте йому відмовили, оскільки до цього часу його трудовий договір не був розірваний. У січні 2021 року чоловік направив роботодавцю заяву з проханням належно оформити розірвання між ними трудових відносин, проте цю заяву роботодавець з невідомих причин не забрав із відділення поштового зв’язку. Відтак Сергій звернувся до Чернівецького МЦ по допомогу у вирішенні цієї проблеми.
Адвокат Ігор Гурський, якого у центрі правової допомоги призначили допомогти пану Сергію, зібрав докази і подав заяву про встановлення факту припинення трудових відносин. Адвокат просив суд встановити факт припинення трудових відносин між Сергієм та його колишнім роботодавцем з 1 квітня 2014 року. Проте суддя Першотравневого районного суду виніс ухвалу про відмову відкривати провадження через наявний спір про право у цій справі.
Ігор Гурський, не погодившись з ухвалою суду, подав апеляційну скаргу на неї, оскільки вважав її незаконною через невідповідність висновків, викладених в ухвалі суду першої інстанції обставинам справи, адже спір про право був вирішений у суді ще в 2014 році. Чернівецький апеляційний суд цю скаргу задовільнив, скасував незаконну ухвалу та направив справу для продовження розгляду до суду першої інстанції. І ось нещодавно Першотравневий районний суд Чернівців задовольнив заяву і встановив факт припинення трудових відносин між Сергієм та його колишнім роботодавцем з 1 квітня 2014 року.
Коментує адвокат Ігор Гурський, який співпрацює з системою БПД:
Що таке окреме провадження та які справи розглядають у порядку окремого провадження?
Окреме провадження – це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядають цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи; обмеження фізичної особи у відвідуванні гральних закладів та участі в азартних іграх; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності; визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою; усиновлення; встановлення фактів, що мають юридичне значення, тощо.Суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами; перебування фізичної особи на утриманні; каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню; реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу, тощо.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо закон не визначає іншого порядку їх встановлення.
Яка підсудність таких справ?
Заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Що треба зазначити у заяві?
1) Який факт заявник просить встановити та з якою метою.
2) Причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт.
3) Докази, що підтверджують факт.
До заяви треба додати докази, що підтверджують викладені в заяві обставини і довідку про неможливість відновлення втрачених документів.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 725/1637/21.