назад

До Тернопільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся житель м. Тернополя. Його малолітнього сина за кордон вивезла колишня дружина. Жінка, без згоди та відома батька, одноосібно змінила країну проживання їх восьмилітнього сина. Матір вивезла дитину з України в Італію. При цьому самостійно прийняла рішення щодо проживання, розвитку  та виховання сина у соціальному, культурному та мовному середовищі, які впливають на подальшу його долю. Допомогла вирішити проблему адвокат Ірина Гавдяк.

В добровільному порядку жінка повернути дитину відмовилась, таким чином незаконно утримуючи дитину на території іншої держави та не даючи можливості батьку брати участь у вихованні сина, чим порушує права спілкування, піклування про дитину, що належать батькові відповідно до законодавства.

Дана ситуація регулюються Конвенцією про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей 1980 року, до якої Україна приєдналась в  2006 році. Оскільки Україна є державою, в якій дитина постійно проживала і за законодавством якої мають вирішуватися питання щодо правовідносин між батьками і дитиною, піклування про дитину, у тому числі визначення її місця проживання, дії щодо утримування дитини за кордоном порушують права піклування одного з батьків, адже батьківські повноваження належать обом батькам. Чоловік не давав своєї згоди на переїзд дитини на постійне місце проживання до іноземної країни. Відповідно має місце протиправність дій жінки щодо утримування дитини за кордоном Держави Україна з порушенням права піклування одного з батьків.

Надання безоплатної вторинної правової допомоги доручено адвокату Ірині Гавдяк, яка підготувала заяву до суду про визнання незаконним переміщення та утримання на території країни тимчасового перебування дитини, забезпечення повернення її до постійного місця проживання.

Під час розгляду справи українським судом було доручено суду Республіки Італія провести наступні дії: вручити відповідачці, копію позовної заяви з доданими до неї документами, (виклик) повідомлення про день судового засідання та допитати відповідача.

Судові засідання даної справи проводились у режимі відеоконференції.  Проте, відповідачка, належним чином повідомлена про розгляд справи, не з’являлась в судові засідання і не надавала суду жодних документів.

Вимоги адвоката задоволено судом повністю, права батька та дитини захищено. Суд зобов’язав колишню дружину повернути малолітню дитину до постійного місця проживання в Україні. Якщо дане рішення суду не буде виконано в добровільному порядку, зобов’язано маму передати малолітню дитину батьку для забезпечення повернення дитини до держави постійного проживання.