Виникнення, зміна або припинення правовідносин залежать від наявності чи відсутності юридичних фактів, підтверджених відповідними документами. Проте трапляються випадки, коли той чи інший факт не може бути підтверджений документом у зв’язку з його втратою, знищенням, неможливістю відновлення тощо. Для таких випадків передбачено судовий порядок встановлення фактів, що мають юридичне значення (статті 256—259 Цивільного процесуального кодексу України). Нерідко вирішення саме цієї правової проблеми потребують громадяни, що звертаються до Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Так, у жовтні минулого року до центру звернувся чоловік з проханням призначити йомуадвоката для підготовки процесуальних документів та представництва його інтересів у справіпро встановлення факту належності правовстановлюючих документів (свідоцтва про право власності на житловий будинок, сертифікатів на право на земельну частку (пай), у яких неправильно зазначено прізвище, що перешкоджає провести державну реєстрацію права власності, та факту родинних відносин, без встановлення якого неможливо оформити спадщину.
Адвокат Наталія Кручініна, якій 19 жовтня 2015 року доручили представляти інтереси клієнта, підготувала заяву про встановлення фактів, що мають юридичне значення. Вивчивши наведені адвокатом аргументи, суд першої інстанції рішенням від 29 лютого 2016 рокувстановив факт належності особі правовстановлюючих документів та факт родинних відносин.
Жінка, яка звернулася до Хмельницького місцевого центру з надання БВПД у листопаді 2015 року, потребувала допомоги адвоката для підготовки процесуальних документів іпредставництва її інтересів у справі щодо встановлення факту проживання однією сім‘єю з чоловіком, який на день розгляду справи помер, та встановлення факту батьківства щодо її сина. Зазначені факти заявниці необхідно було встановити для призначення пенсії із втратигодувальника.
Адвокат Юлія Шафікова, яка захищала інтереси клієнтки на підставі доручення від 30листопада 2015 року, підготувала заяву до суду і зібрала відповідні докази (письмові пояснення сусідів, сімейні фотознімки, довідки з ЖЕКу). За результатами розгляду справи суд першої інстанції своїм рішенням від 29 лютого 2016 року встановив факт проживання однією сім‘єю та факт батьківства.