назад
12.04.24

Боротьба з відчуженістю: програми та ініціативи для зменшення відчуженості та покращення доступу до освіти для ромів

Люди, які відносяться до ромської національної меншини, часто не мають можливості отримати належну освіту, не мають усі необхідні документи для звичайного функціонування в суспільстві, в тому числі й паспорт, який посвідчує їх особу. Бажання навчатись є у багатьох ромів молодого віку і для зменшення відчуженості та покращення доступу до освіти для ромів Уряд розробляє спеціальні програми та стратегії. У свою чергу система безоплатної правничої допомоги теж допомагає ромам у вирішенні їх правових питань. Найчастіше роми звертаються до юристів з питанням оформлення та відновлення документів, що посвідчують особу.

Що таке національна меншина

Національна меншина України – стала група громадян України, які не є етнічними українцями, проживають на території України в межах її міжнародно визнаних кордонів, об’єднані спільними етнічними, культурними, історичними, мовними та/або релігійними ознаками, усвідомлюють свою приналежність до неї, виявляють прагнення зберегти і розвивати свою мовну, культурну, релігійну самобутність.

Право осіб, які належать до національних меншин на освіту

Право на  освіту – це право людини на здобуття певного обсягу знань,  культурних навичок,  професійної орієнтації, які необхідні для  нормальної  життєдіяльності  в  умовах сучасного суспільства.

Освіта – це цілеспрямований процес виховання і  навчання  з  метою набуття встановлених державою освітніх рівнів.

Держава сприяє підготовці та підвищенню кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників з мов національних меншин.

Держава гарантує безоплатне забезпечення підручниками, посібниками здобувачів повної загальної середньої освіти, які належать до національних меншин, та педагогічних працівників у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Повна загальна середня освіта є обов’язковою

Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі.

Громадянам, які належать до національних меншин, відповідно до закону гарантується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних навчальних закладах або через національні культурні товариства (ст. 53 Конституції України).

Права осіб, які належать до національних меншин

Громадянам України незалежно від етнічного походження, належності до національних меншин гарантуються рівні громадянські, політичні, соціальні, економічні, культурні та мовні права і свободи, визначені Конституцією України.

Особа, яка належить до національної меншини має право на:

  • самоідентифікацію;
  • свободу громадських об’єднань та мирних зібрань;
  • свободу вираження поглядів і переконань, думки, слова, совісті та релігії;
  • участь у політичному, економічному та соціальному житті;
  • використання мови національної меншини;
  • освіту, зокрема мовами національних меншин;
  • збереження культурної самобутності національної меншини.

Заборона дискримінації

Особи, які належать до національних меншин, є рівними перед законом та мають право на рівний правовий захист.

Будь-яка пряма чи непряма дискримінація осіб, які належать до національних меншин забороняється.

Кабінет міністрів України 28 липня 2021 р. прийняв Розпорядження № 866-р “Про схвалення Стратегії сприяння реалізації прав і можливостей осіб, які належать до ромської національної меншини, в українському суспільстві на період до 2030 року”.

Мета, принципи і строки реалізації Стратегії

Метою Стратегії є створення умов для реалізації прав і можливостей осіб, які належать до ромської національної меншини, з урахуванням викликів, пов’язаних із складними життєвими обставинами, і прагнень до повноцінної самореалізації в культурному, соціальному, економічному та політичному житті суспільства.

Стратегія ґрунтується на таких принципах:

  • рівність перед законом;
  • недискримінація та забезпечення прав людини;
  • поступовість реалізації Стратегії з пріоритетом щодо осіб, які належать до ромської національної меншини та перебувають у найбільш несприятливому становищі;
  • комплексний підхід, який передбачає виконання пілотних програм інтеграції та співпрацю центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику в різних сферах суспільного життя;
  • співпраця органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з громадськими об’єднаннями ромської національної меншини під час вирішення питань, що стосуються інклюзії ромської національної меншини;
  • дотримання вимог законодавства у сфері міжнаціональних відносин та захисту прав національних меншин;
  • визнання існування дискримінації за різними ознаками (множинної дискримінації) осіб, які належать до ромської національної меншини, та внутрішнього різноманіття ромських спільнот з урахуванням віку, статі, наявності особливих потреб, регіональних особливостей, рівня інтеграції та соціально-економічного становища.

Реалізація Стратегії здійснюється до 2030 року

Ціллю є розширення можливостей доступу осіб, які належать до ромської національної меншини, до якісної освіти.

До завдань системи освіти належать компенсація можливих недоліків освітньої підготовки дитини, пов’язаних із складними життєвими обставинами її сім’ї; підготовка до життя в суспільстві, надання засобів і створення середовища для розвитку здібностей. Повна інтеграція дітей, які належать до ромської національної меншини, до освітнього середовища із сприятливими та інклюзивними умовами навчання є запорукою їх успішного залучення до життя суспільства.

*Довідково. Відповідно до ст. 14 Закону України “Про безоплатну правничу допомогу” особи, які не мають документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу (здійснення представництва інтересів осіб в судах, інших державних органах, складення документів процесуального характеру), з питань встановлення в судовому порядку фактів, що мають юридичне значення, пов’язаних з оформленням та видачею таких документів.

Залишилися запитання?

Поставте їх нашим юристам: https://legalaid.gov.ua/kliyentam/yak-otrymaty-bpd/