назад

Чоловік стверджував, що працівники ТЦК його викрали проте, в прокуратурі відмовились вносити відомості до ЄРДР

До Івано-Франківського бюро правничої допомоги звернувся Микола. Чоловік розповів, що в лютому цього року його було затримано та примусово доставлено до ТЦК та СП, без повідомлення підстав затримання.

Зі слів чоловіка – його силоміць занесли у приміщення будівлі, та утримували там, наносили тілесні ушкодження, проводили, без згоди, особистий обшук, а наступного дня вивезли до казарми роти охорони, де в подальшому незаконно утримували.

Тож чоловік звернувся із заявою до керівника спеціалізованої прокуратури у сфері оборони про вчинення працівниками ТЦК та СП кримінальних правопорушень, а саме: незаконного позбавлення волі, побоїв, катування, погроз вбивством, викрадення/привласнення документів, підроблення документів, зловживання повноваженнями, перевищення службових повноважень, службове підроблення, втручання в діяльність захисника та перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень   (ч. 2 ст.146, ч. 2 ст. 126, ч. 3 ст. 127, ч. 1 ст. 129, ч. 3 ст. 357, ст. 358 , ч. 1 ст. 364, ст. 365, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 397, ч. 5 ст. 426-1 Кримінального кодексу України).

У заяві він просив розпочати досудове розслідування; визнати його потерпілим; притягнути до відповідальності всіх причетних осіб, якими було вчинено кримінальне діяння щодо нього; повідомити його письмово про хід розгляду заяви, про початок та закінчення досудового розслідування.

Проте, спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони дана заява була розглянута як звернення громадян. При цьому роз`яснено, що порушені у зверненні питання не належать до компетенції органів прокуратури.

З огляду на це пан Микола звернувся до слідчого судді зі скаргою на бездіяльність уповноважених осіб спеціалізованої прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Розглянувши дану скаргу суд І інстанції відмовив у її задоволенні.

Оскільки Микола є внутрішнім переселенцем — він має право на безоплатну допомогу зі зверненням до суду. Представляти його інтереси доручили адвокату, який співпрацює з системою БПД Ігорю Микуличу.

Адвокат підготував та подав до апеляційного суду апеляційну скаргу, у якій просив скасувати ухвалу слідчого судді, а скаргу на бездіяльність уповноважених осіб спеціалізованої прокуратури у сфері оборони, щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань задовольнити в повному обсязі.

Суд апеляційну скаргу задовольнив.  Зобов’язав уповноважених осіб Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону внести відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою пана Миколи.

У своєму рішенні суд посилався, зокрема на те, що чинні процесуальні норми законодавства не передбачають для слідчого чи прокурора іншої альтернативи, ніж невідкладне внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР за умови, що повідомлення про злочин містить достатні дані про вчинене правопорушення.

Також суд звернув  увагу на те, що кримінальне процесуальне законодавство не містить правових норм, які зобов`язують заявника довести наявність обставин, на які він посилається, та які свідчать про вчинення правопорушення. Суд повинен тільки встановити, що заява про правопорушення містить достатні дані для внесення відповідних відомостей до ЄРДР та дозволяє встановити попередню правову кваліфікацію вчиненого правопорушення.

Ця справа у Єдиному державному реєстрі судових рішень № 344/8680/24