Добросусідство полягає в тому, що власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей. Сторони сусідніх земельних ділянок зобов’язані не вчиняти перепон, які б могли перешкоджати цільовому використанню сусідніх земельних ділянок та не допускати негативний вплив на сусідню земельну ділянку, який є не припустимим.
Однак, громадяни не завжди дотримуються таких правил, і намагаючись на максимум використати блага своєї ділянки, не зважають на те, що своїми діями можуть спричинити незручності та навіть порушення прав власників суміжних земельних ділянок.
Непорозуміння із сусідами виникло і у пані Марії, яка звернулася до Канівського бюро правової допомоги Золотоніського місцевого центру з надання БВПД. Жінка розповіла, що є власницею будинку, який знаходиться на приватизованій нею земельній ділянці. Сусід пані Марії самовільно, без дозвільних документів з порушенням будівельних норм у 2008 році побудував на межі із її земельною ділянкою гараж, розмірами 4х7 м., при цьому зайнявши частину земельної ділянки жінки розміром близько 3 кв.м.
«Я не одноразово зверталася до сусіда з проханням перенести гараж з моєї ділянки, адже я не можу повноцінно нею користуватися, а опади, які стікають з криші гаража взагалі спричиняють великі не зручності, затоплюючи частину моєї ділянки. За моїми зверненнями відповідні органи місцевого самоврядування та державні органи також не змогли вирішити дане питання та вплинути на сусіда», – розповіла пані Марія.
У Золотоніському місцевому центрі прийняли рішення призначити адвоката Олександра Федину, який співпрацює з системою БПД, для представництва інтересів пані Марії у суді. Адвокат довів факт порушення правил добросусідства власниками суміжної земельної ділянки та просив суд зобов’зати недобросовісного сусіда усунути порушені права пані Марії як власниці земельної ділянки та домоволодіння, а також зобов’язати його за власний рахунок прибрати (знести, перемістити) із земельної ділянки жінки спірний самовільно побудований гараж на відстань не менше 1 метра від найбільш виступаючої частини гаража до межі із земельною ділянкою пані Марії із забезпеченням виконання необхідних інженерно-технічних заходів, що запобігатимуть попаданню атмосферних опадів з покрівлі на територію суміжної земельної ділянки жінки.
Канівський міськрайонний суд Черкаської області позовні вимоги задовольнив у повному обсязі.
Справа № 697/1534/21
Довідково. Землекористувачі зобов’язані не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов’язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон.
Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов’язані не використовувати земельні ділянки способами, які не дозволяють власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок використовувати їх за цільовим призначенням (неприпустимий вплив).
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.
Згідно з пунктом 6.1.41. Державних будівельних норм України (ДБН Б.2.2.-12:2019) відстань до межі сусідньої ділянки від найбільш виступаючої конструкції стіни будівлі повинна становити не менше 1,0 м. При цьому повинно бути забезпечене влаштування необхідних інженерно-технічних заходів, що запобігатимуть стіканню атмосферних опадів з покрівель та карнизів будівель на територію суміжних ділянок або взаємоузгоджене водовідведення.