У мирний час я отримувала відпустку тривалістю 34 календарні дні, 24 дні – щорічної основної відпустки та 10 календарних днів додаткової відпустки, оскільки маю двох дітей віком до 15 років. Чи зможу я в цьому році отримати додаткову відпустку?
Відповідає Людмила Клімова, завідувач Сахновщинського бюро правової допомоги
Зверніть увагу! Із 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні введено режим воєнного стану! Нагадаємо, що наразі воєнний стан в Україні діє до 23 серпня 2022 року.
В період дії воєнного стану запроваджено обмеження на тривалість виключно основної щорічної відпустки.
Стаття 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в період воєнного стану» (далі – Закон) встановлює, що щорічна основна відпустка не може бути понад 24 календарні дні в період дії воєнного стану, надання не використаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану.
Закон не встановлює обмежень щодо тривалості інших видів відпусток, зокрема додаткових соціальних відпусток працівникам, що мають дітей.
Тобто працівник може звернутися до роботодавця із заявою про надання основної щорічної відпустки (не більш ніж 24 календарні дні) та додаткової (наприклад, 10 календарних днів одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років). Загальна тривалість відпустки складатиме 34 календарні дні.
Зверніть увагу! Протягом дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.
Врахуйте також, що в період воєнного стану немає офіційних святкових і неробочих днів. Відсутнє перенесення святкових днів, якщо вони припадають на вихідний. Такі дні враховуються у відпустках як звичайні календарні дні.