назад

Чи можна уникнути мобілізації завдяки перетину кордону з хворим родичем?

В умовах воєнного стану все частіше серед чоловіків обговорюється тема виїзду за кордон та пошуку можливостей для цього. Для певної категорії громадян питання швидкого перетину кордону стоїть дуже гостро через ймовірність мобілізації.В мережі Інтернет та різних друкованих виданням міститься безліч інформації на тему перетину кордону із зазначенням категорії осіб призовного віку, які мають на це право. Однак, є одна обставина (“пільга” для виїзду за межі України), суть якої незрозуміло і недостатньо розкрита в інформаційному просторі, але дуже приваблює військовозобов’язаних, оскільки здається найпростішою для втілення.Так от, згідно Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (зі змінами, внесеними у зв’язку з введенням воєнного стану), однією з категорій осіб, які можуть перетинати державний кордон під час дії воєнного стану,  є особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.Хапаючись за цю “можливість” батьки, родичі військовозобов’язаних осіб  і самі призовники плекають надії, що таким чином вдасться легко уникнути мобілізації на особливий період, трактуючи цю підставу як таку, як дає право виїжджати за кордон, маючи вдома хворого батька, матір, тестя чи тещу. Однак, не все так просто.

Тож спробуємо розібратись на конкретному прикладі:

До Сарненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся чоловік з інвалідністю ІІ групи, батько двох синів. Поряд з цим чоловік, ще й як тесть, має  двох зятів.  Клієнта хвилювало питання чи може він вивезти за кордон всіх чотирьох хлопців, користуючись вищезгаданою підставою, оскільки, на його думку, вони не підлягають призову на військову службу під час мобілізації і можуть вільно перетинати державний кордон України.

Дійсно, згідно статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

Однак, сам по собі факт перебування в родинних стосунках з особою, що має інвалідність І або ІІ групи, не дає право усім чотирьом родичам одночасно виїжджати за межі України. Таке право у них є лише в статусі супроводжуючої особи, але за схемою: одна особа з інвалідністю + одна супроводжуюча особа. Всі четверо родичів не можуть одночасно супроводжувати особу з інвалідністю для того аби перетнути державний кордон.

Крім того, наявність в сім’ї особи з інвалідністю ІІ не дає право одночасно всім чотирьом родичам даної особи на звільнення від мобілізації під час воєнного стану за однією обставиною. В даній ситуації працює та ж схема, що вказана вище. Таким правом може скористатись лише хтось один з чотирьох родичів.

Цей висновок випливає із системного аналізу положень Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою КМУ від 27.01.1995 № 27 та Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо звільнення від військової служби осіб з інвалідністю та осіб, які доглядають за особами з інвалідністю і хворими дітьми” від 15.03.2022 № 2122-IX.

Крім того, після введення на території України воєнного стану та оголошення загальної мобілізації рішення щодо надання дозволу на виїзд за межі України  особі чоловічої статі, приймається з урахуванням приналежності
супроводжуючої особи до переліку категорій осіб, які звільнені від
військової служби та мобілізації, за наявності у неї підтверджуючих документів.

Такими документами в даній ситуації є:

  1. Свідоцтво про шлюб (в разі супроводу дружини, батьків дружини);
  2. Документ, що підтверджує родинний/сімейний зв’язок (свідоцтво про народження – у разі супроводу одного із своїх батьків або свідоцтво про народження дружини –  у разі супроводу одного з  батьків дружини);
  3. Один з наступних документів, що підтверджує наявність інвалідності в особи, яку супроводжують:
  •  довідка до акту огляду медико-соціальною експертною комісією за формою № 157-1/о (форма затверджена наказом МОЗ № 577);
  • посвідчення, яке підтверджує відповідний статус особи;
  • пенсійне посвідчення;
  • посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» (форма затверджена наказом Мінсоцполітики № 946).

У разі, якщо метою клієнта було “допомогти” своїм чотирьом родичам перетнути кордон, не одночасно, а по черзі, виїхавши з одним — повертатися за іншим і повторювати цей маневр 4 рази, то юристи системи БПД наголошують, на неможливості такого варіанта дій. Супровід особи з інвалідністю передбачає повернення назад до України саме тієї супроводжуючої особи, яка виконала функції супроводу.

Крім того, перетин кордону в статусі, як супроводжуючої особи, так і особи з інвалідністю  дозволено лише один раз протягом дії воєнного стану.

Підсумовуючи вищевикладене, рекомендуємо дотримуватись вимог чинного законодавства України та не зловживати правом перетину кордону в умовах воєнного стану. Всі повторні спроби “допомогти” перетнути  державний кордон України своїм родичам можуть призвести до того, що таких особи  «запам’ятають в негативному світлі» та внесуть відповідні відмітки у проїзні документи. А це в подальшому може взагалі ускладнити процес перетину кордону України в будь-якому пункті пропуску.

Консультацію підготувала головний юрист сектору «Сарненське бюро правової допомоги» Сарненського місцевого центру з надання БВПД Юлія Олешкевич.