назад
27.11.24

Держава гарантує юридичну допомогу для відновлення документів, втрачених через війну

Власники нерухомості, чиє майно було пошкоджено чи знищено внаслідок військової агресії рф, можуть отримати компенсацію від держави. Однією з головних умов отримання такої компенсації є наявність документа, що підтверджує право власності.

Якщо документи втрачені, відновити їх може допомогти система надання безоплатної правничої допомоги.

Право на правничу допомогу гарантується ст. 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу».

Чим може допомогти система надання безоплатної правничої допомоги

  • проконсультувати щодо процедури відновлення втрачених документів;
  • звернутися до суду з питань відновлення документів. 

Приклад допомоги у суді

Щоб претендувати на компенсацію за пошкоджений будинок, довелося встановлювати право власності

Будинок Надії був пошкоджений внаслідок артилерійських обстрілів. Після деокупації населеного пункту жінка хотіла відновити пошкоджену домівку, проте з’ясувалося, що вона не може отримати компенсацію від держави за його пошкодження, бо не є офіційно його власницею.

Земельну ділянку та розташовані на ній житловий будинок із господарськими спорудами жінка отримала у спадок після смерті чоловіка. 

«Після смерті чоловіка я зібрала всі документи на майно і звернулась до нотаріуса. Але, мабуть, через стресовий стан, в якому я тоді перебувала, я не звернула увагу, що я не мала документів на право власності чоловіка на будинок», – згадує Надія.

Через відсутність правовстановлюючого документа на право власності чоловіка на житловий будинок нотаріус відмовив у вчиненні нотаріальних дій. Та рекомендував звернутися до суду для визнання права власності на спадковий житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами.

По допомогу жінка звернулась до Нововоронцовського бюро правової допомоги, що на Херсонщині. Оскільки Надія є внутрішньо переміщеною особою, вона має право на безоплатну вторинну правничу допомогу — допомогу зі зверненням до суду. Представляти її інтереси в суді уповноважили головного юриста бюро Максима Галушка.

Вивчивши обставини справи та наявні документи, юрист підготував до суду позовну заяву про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом.

Вимоги у заяві обґрунтував тим, що за життя чоловік Надії не встиг оформити в бюро технічної інвентаризації первісну реєстрацію права власності на будинок. Водночас житловий будинок з будівлями та спорудами, згідно з погосподарською книгою та довідками виданими сільською радою, є його власністю, так само як і раніше успадкована земельна ділянка, на якій був розташований цей будинок. 

Крім цього, отримати правовстановлюючий документ в позасудовому порядку неможливо, оскільки власник будинку помер, тому й успадкувати будинок документів Надія не може. 

Суд позов задовольнив та визнав право власності жінки на житловий будинок з будівлями та спорудами. Отриманий документ дозволить Надії подати заявку на отримання компенсації від держави за пошкодження будинку та в майбутньому відновити його. 

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 954/238/23