Дитяча онкологія є однією з найгостріших проблем сучасного світу і є однією з провідних причин смертності дітей і підлітків у всьому світі.
15 лютого офіційно вважається Міжнародним днем дитини, що хвора на рак. Міжнародний день дітей, хворих на рак відзначається з 2003 року щорічно 15 лютого. Вже близько 40 країн світу під патронатом Міжнародного товариства дитячих онкологів і за ініціативою Міжнародної конфедерації організацій батьків дітей, хворих на рак (ICCCPO) беруть участь у підтримку «Дня дітей, хворих на рак». Основна мета цього дня — покращити інформування суспільства про проблеми дитячих онкологічних хвороб.
Рак небезпечне, важке, але в більшості випадків виліковне захворювання. І вдається це завдяки зусиллям лікарів, батьків та всіх небайдужих людей, хто допомагає діткам подолати цю хворобу.
Про державну підтримку дітей хворих на онкологічні захворювання консультують фахівці Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області.
Стаття 51 Конституції України визначає, що сім’я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України «Про охорону дитинства» передбачає те, що кожна дитина має право на життя з моменту визначення її живонародженою та життєздатною за критеріями Всесвітньої організації охорони здоров’я. Держава гарантує дитині право на охорону здоров’я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров’я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.
Право на допомогу на дітей, хворих на онкологічні, онкогематологічні захворювання у свою чергу визначається у Законі України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Право на її отримання мають один із батьків, усиновлювачів, опікун, піклувальник, один із прийомних батьків, батьків-вихователів, який постійно проживає та здійснює догляд за дитиною.
Перелік онкологічних захворювань, що дає право на одержання державної допомоги на дітей, хворих на онкологічні захворювання міститься у розділі IV «Онкологічні, онкогематологічні захворювання» постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг».
Порядком призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України передбачається, що призначення і виплата державної допомоги сім’ям з дітьми здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання заявника. Допомога за місцем проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника. Якщо одержувач державної допомоги на дітей, хворих на онкологічні захворювання, змінив місце проживання така виплата продовжується органом соціального захисту населення за новим місцем проживання або відбування покарання з місяця звернення.
Для призначення допомоги на дітей до органу соціального захисту населення подаються:
- заява про призначення допомоги;
- паспорт або інший документ, що посвідчує особу, та документ, що підтверджує повноваження опікуна, піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів;
- свідоцтво про народження дитини;
- довідка про захворювання дитини на онкологічне, онкогематологічне захворювання, видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу.
Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім’ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, особисто. У разі якщо особа, яка претендує на призначення державної допомоги на дітей, хворих на онкологічні захворювання, з поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи та за наявності її письмової заяви збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.
УВАГА! Допомога особі, яка доглядає за хворою дитиною, призначається з дня звернення за її призначенням. Така допомога становить на кожну хвору дитину у розмірі двох прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку (у 2022 році встановлено для дітей віком до 6 років: з 1 січня – 2100 гривень, з 1 липня – 2201 гривня, з 1 грудня – 2272 гривні; дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня – 2618 гривень, з 1 липня – 2744 гривні, з 1 грудня – 2833 гривні).
Така допомога виплачується шість місяців та незалежно від одержання інших видів державної допомоги.
ВАЖЛИВО! Виплата такої допомоги призупиняється у разі тимчасового влаштування хворої дитини на повне державне утримання за заявою отримувача такої допомоги та влаштування дитини на повне державне утримання у разі відібрання хворої дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав.
Виплата такої допомоги за рішенням органу соціального захисту населення, який призначив допомогу, припиняється у разі:
- якщо допомога призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
- встановлення такій дитині інвалідності;
- позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;
- позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду;
- скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним;
- звільнення опікуна чи піклувальника дитини від виконання їхніх обов’язків;
- смерті дитини;
- смерті отримувача допомоги.
Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
ВАРТО ЗНАТИ! У разі припинення дії вищезазначених обставин, виплата допомоги поновлюється за письмовою заявою отримувача допомоги до органу, який призначає допомогу, з місяця, що настає за місяцем, в якому припинилася дія зазначених обставин.
Особи, яким виплачується державна допомога сім’ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов’язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення.
Про призначення державної допомоги сім’ям з дітьми чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і виплачує зазначену допомогу, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом п’яти днів після прийняття відповідного рішення.
Якщо до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє заявника, які документи мають бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше ніж протягом одного місяця з дня одержання зазначеного повідомлення, днем (місяцем) звернення за призначенням допомоги вважається день (місяць) прийняття або відправлення заяви.
УВАГА! Особи, яким виплачується державна допомога сім’ям з дітьми, зобов’язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім’ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім’ї тощо). У разі, коли отримувачам державної допомоги сім’ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім’ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім’ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім’ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім’ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.
Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем державної допомоги сім’ям з дітьми самостійно; за згодою отримувача державної допомоги сім’ям з дітьми у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат державної допомоги сім’ям з дітьми у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.
У випадку неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.
Нагадуємо, що отримати кваліфіковану правову допомогу та юридичні консультації з будь-яких питань Ви можете звернувшись до фахівців системи безоплатної правової допомого Полтавської області.
Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області працює за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 37/40, тел. (0532) 56-26-66.
Отримати фахову правову допомогу громадяни можуть звернувшись до відповідних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області.
Полтавський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 37/40, тел. (0532) 56-02-88.
Кременчуцький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Кременчук, вул. Небесної сотні, 54, тел. (0536) 75- 75- 20.
Лубенський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Лубни, вул. Монастирська 17, тел. (05361) 77-479, 095 253 66 14.
Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.
Слова «онкологія» та «рак» у кожного з нас викликають якщо не жах, то почуття приреченості, безнадійності. Словосполучення «дитячий рак» взагалі важко вкладається у свідомість. Ця хвороба приходить невідомо звідки, здається, що порятунку немає.
Дитячий рак – це лише частина світових проблем, пов’язаних з раком, але для дітей та їх сімей це питання надії, мужності та рішучості… це різниця між життям і смертю.
15 лютого-це не день відчаю, а свято перемоги малюків і дорослих, лікарів, родичів хворих і всіх, хто не байдужий до чужого горя, над страшною недугою – злоякісними пухлинами дитячого віку!