назад

Часто особи похилого віку є беззахисні, особливо прикро, коли агресорами виступають рідні та колись близькі люди. Непрості відносини подружжя, батьків з дітьми, братів та сестер між собою часто мають наслідком насильницькі дії. Фігурантом даної історії стала матір, яка виховувала доньку в надії на підтримку у майбутньому. Але, на жаль, сталося по іншому.

У жовтні 2018 року до Гусятинського бюро правової допомоги звернулася громадянка М., яка стала жертвою домашнього насильства. Клієнтка вже похилого віку проживає у власному будинку разом з донькою та внуком. Протягом тривалого часу остання вчиняла проти матері психологічне та економічне насильство: вона принижувала її, погрожувала, вела себе агресивно, позбавляла права користуватися предметами побуту, кухнею, туалетом та надвірними спорудами.  Кривдниця робила життя матері нестерпним з метою, щоб та покинула власне житло та переїхала у будинок для літніх людей.

Оскільки громадянка М. відноситься до суб’єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу, Чортківським місцевим центром видано наказ про надання безоплатної вторинної правової допомоги та призначено адвоката по справі Печінку Павла Володимировича.

Керуючись статтями ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству» та нормами Цивільного процесуального кодексу України, адвокат склав позовну заяву про видачу обмежувального припису та здійснював представництво інтересів клієнтки у суді.

Адвокат зумів довести, що проти його клієнтки систематично вчинялося психологічне та економічне насильство, що загрожувало її безпеці, життю та здоров’ю.

Враховуючи усі надані свідчення та докази, суд вирішив видати обмежувальний приписстосовно відповідачки у вигляді заходів тимчасового обмеження прав.  На кривдницю поклали обов’язки: усунути перешкоди у користуванні громадянкою М. житловим будинком та надвірними спорудами, меблями та іншими речами, що в ньому знаходяться та належать на праві особистої приватної власності клієнтки.

Завдяки професійним діям адвоката дана ситуація перебуває на постійному контролі поліції, а правопорушницю взяли на профілактичний облік. Дані заходи вживаються з метою недопущення повторення актів насильства у будь-якому його вигляді.

Конституція України гласить, що людина, її життя і здоров’я, честь та гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Насильство в сім’ї є грубим порушенням прав людини і посягає на основні соціальні цінності.

Існує декілька видів насильства. Інколи жертви навіть не здогадуються, що є об’єктами  посягання і мають право на захист. Найчастіше «прихованими» формами насильства є економічне та психологічне.

Психологічне насильство – форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи.

Економічне насильство – форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.

Відповідно до ст.14 ЗУ «Про безоплатну правову допомогу» особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі мають  право отримати безоплатну вторинну правову допомогу.

Довідково: п.3, 6, 7, 8 ч.1 ст.1, п.1 ч.2 ст.26 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству», ст.ст. 293, 350-1, 350-4, 350-2 ЦПК