назад

Документування мешканців непідконтрольних та окупованих територій України

Процедура отримання паспорта  українських громадян, які залишилися проживати на території, що наразі не контролюється Урядом України в межах Донецької та Луганської областей (далі – ОРДЛО), було і залишається доволі актуальним питанням. Наявність чи відсутність паспорту є суттєвим фактором, який впливає на правосуб’єктність громадян України, на реалізацію ними своїх прав і свобод. Крім того людина, яка не має документу, що посвідчує її особу, буде обмежена у доступі до всього спектру послуг (адміністративних, соціальних, банківських тощо). Отже, який порядок отримання паспорта українських громадян, які  проживають на тимчасово окупованій території України? Пояснює заступник начальника Міжгірського бюро правової допомоги Тетяна Головка.

Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Відповідно до частини другої статті 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (від 20.11.2012 № 5492-V,  кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов’язаний отримати паспорт громадянина України. Для мешканців ОРДЛО оформлення і видача паспорта громадянина України особі, яка проживає на тимчасово окупованій території України, здійснюються територіальними підрозділами Державної міграційної служби України (далі – територіальний підрозділ ДМС).

Адреси та контактні дані територіальних підрозділів міграційної служби, які працюють на території Донецької та Луганської областей можна отримати за наступними посиланнями:

територільні підрозділи ГУ ДМС України у Донецькій області

територільні підрозділи УДМС України у Луганській області

Особи, які звертаються за оформленням паспорта вперше повинні  звернутися до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання – з наступними документами для отримання послуги:

  • Заява-анкета (заповнюється працівником територіального підрозділу ДМС);
  • Свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави
  • Оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України, або довідка про реєстрацію особи громадянином України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України)
  • Паспорт громадянина України для виїзду за кордон
  • Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщеної особи)
  • Одна фотокартка розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру
  • Документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті (за наявності)

Якщо Ви не отримували довідку ВПО та маєте зареєстроване місце проживання на території Донецької або Луганської області де органи державної влади не здійснюють свої повноваження, документи, необхідні для оформлення паспорта необхідно подавати до будь-якого територіального підрозділу ГУДМС України в Донецькій області та відповідно УДМС України в Луганській області, який здійснює свої повноваження.

Для громадян, оформлення і видача паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм вперше особі у віці з 14 до 18 років можлива з одночасною реєстрацією у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, повідомивши працівника територіального підрозділу ДМС. Ця послуга надається абсолютно безкоштовно при оформленні першого паспорта. За 20 днів дитина зможе отримати ID-картку з номером картки платника податків, що дійсна 4 роки.

Особи, які звертаються за оформленням паспорта вперше після досягнення 18 років та у яких відсутнє свідоцтво про народження, можуть подати замість нього витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження.
У відповідності до прийнятих змін також спрощено процедуру встановлення особи для осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України) та збільшено термін зберігання паспорта у разі його неотримання заявником до 3-х років (до внесення змін – 1 рік).

Однак слід пам’ятати, що у випадку, якщо за наданими документами ідентифікувати особу неможливо, міграційна служба змушена буде відмовити в оформленні документа. За законодавством України, за міжнародними правилами документування, вимогами щодо національної безпеки, безпеки суспільства та кожного громадянина, документування не ідентифікованої особи є неможливим!

Звертаємо Вашу увагу, що перед візитом до підрозділу ДМС, ЦНАП або Паспортного сервісу, радимо уважно заповнити опитувальник (завантажити) та взяти із собою наявні документи або їх копії.

Частина 4 статті 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян і правовий режим на тимчасово окупованій території» встановлює, що примусове автоматичне придбання громадянами України, які мешкають на тимчасово окупованій території, громадянства Російської Федерації не визнається Україною і не є підставою для втрати громадянства України.

Якщо з релігійних переконань Ви не хочете отримувати чіповане посвідчення – Вас не можуть позбавити цього права. Для цього потрібно подати заяву до відповідного управління Державної міграційної служби за місцем проживання або до Центру надання адміністративних послуг. У разі відмови в задоволенні заяви про видачу паспорта у вигляді книжечки, його можна одержати на підставі судового рішення. Єдина умова, що гарантує таке право, — це досягнення особою 16-річного віку.

 

Консультацію підготувала заступник начальника Міжгірського бюро правової допомоги Тетяна Головка