назад

Допомога по безробіттю в умовах воєнного стану

    Які умови призначення, тривалість та розмір виплати допомоги по безробіттю в Україні? Консультують юристка Регіонального центру з надання БВПД у Чернівецькій області Ольга Волощук та волонтер БПД Юлія Усата.

    Допомога по безробіттю може бути призначена особі, яка офіційно отримала статус безробітного. Цей статус відповідно до ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення», може отримати:

  • особа працездатного віку до призначення пенсії, яка через відсутність роботи не має заробітку або доходів і готова та здатна приступити до роботи;
  • особа з інвалідністю, яка не досягла встановленого пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу;
  • особа, молодша 16-річного віку, яка працювала і була звільнена через зміни в організації виробництва і праці.

Наразі для отримання офіційного статусу безробітного та в подальшому грошової допомоги, необхідно звернутися до Державної служби зайнятості – особисто відвідавши центр зайнятості, через Портал Дія або за допомогою засобів телекомунікаційного зв’язку. Розглянемо детальніше кожний із способів.

    Особисте відвідування центру зайнятості

Подати заяву про отримання статусу безробітного, можна звернувшись до обраного міського, районного, міськрайонного центру зайнятості або філії регіонального центру зайнятості особисто, надавши такі документи:

  • документ, який посвідчує особу (паспорт, посвідчення водія тощо);
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • документ про освіту;
  • документ про зайнятість, досвід роботи (трудова книжка, цивільно-правовий договір, або документ, який підтверджує припинення останнього виду зайнятості);
  • довідка до акту огляду МСЕК та індивідуальна програма реабілітації – для осіб з інвалідністю;
  • військово-обліковий документ – для окремих категорій військовослужбовців та для осіб, які звільнились зі строкової військової служби;
  • довідка про припинення ведення особистого селянського господарства або про вихід з такого господарства – для членів особистого селянського господарства. 

   Звернення до центру зайнятості електронною поштою

Особи, які перебувають на тимчасово окупованій території або на території де ведуться активні бойові дії для отримання статусу безробітного та допомоги від держави можуть відправити документи на електронну адресу inbox@es.dcz.gov.ua. Для цього рекомендуємо завантажити і заповнити заяву за визначеною формою на офіційному сайті Державної служби зайнятості та прикріпити додаткові документи, перелік яких зазначено вище та обов’язково в темі листа вказати слово «реєстрація» та ПІБ заявника.

    Звернення за допомогою Порталу Дія

Подати заяву в електронній формі може особа, яка:

а) пройшла електронну ідентифікацію та автентифікацію, у тому числі з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, кваліфікованих електронних підпису та печатки, а також інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу;

б) є громадянином України;

в) має паспорт громадянина України та/або паспорт громадянина України для виїзду за кордон, сформований засобами Єдиного державного демографічного реєстру, та реєстраційний номер облікової картки платника податків;

г) установила мобільний додаток Порталу Дія на електронному носії, критерії якого підтримують його використання, або створила особистий електронний кабінет користувача на Порталі Дія;

Щоби подати заяву про реєстрацію статусу безробітного на Порталі Дія потрібно:

Для того, щоб отримати статус безробітного необхідно

-заповнити та підписати заяву, яка формується засобами Порталу Дія;

-обрати та/або відкрити поточний рахунок в рамках Програми “єПідтримка”;

-подати до обраного центру зайнятості заяву про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю.

Особи, які подали заяву в електронній формі, зобовʼязані протягом 30 календарних днів після припинення чи скасування воєнного стану, під час першого фактичного відвідування безробітним центру зайнятості (в якому він зареєстрований), подати до такого центру зайнятості документи про освіту, трудовий стаж, військово-обліковий документ та інші документи, перелік яких визначений законодавством.

Право на допомогу по безробіттю, залежно від страхового стажу мають особи, страховий стаж яких протягом 12 місяців, до реєстрації у статусі безробітної, становить не менше 6 місяців.

    Постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2022 року № 334 “Деякі питання реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, нарахування та виплати допомоги по безробіттю на період дії воєнного стану” передбачено, що статус безробітного надається з першого дня реєстрації особи у центрі зайнятості.

    Ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачає, що загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років, а для внутрішньо переміщених осіб, які не мають документів, необхідних для надання статусу безробітного– 180 календарних днів. Для осіб за 2 роки до настання права на пенсію, тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів.

    Ст. 23 цього ж Закону передбачає, що розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до середньої заробітної плати (доходу), залежно від страхового стажу, але не менше ніж мінімальний розмір допомоги по безробіттю, який визначає Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття:

Якщо страховий стаж до 2 років – допомога по безробіттю буде становити 50 відсотків середньої заробітної плати;

від 2 до 6 років – 55 відсотків;

від 6 до 10 років – 60 відсотків;

понад 10 років – 70 відсотків.

Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру:

-перші 90 календарних днів – 100 відсотків;

-протягом наступних 90 календарних днів – 80 відсотків;

-у подальшому – 70 відсотків.