Часто одинокі літні люди, й навіть ті, які мають родичів, стають заручниками ситуації, коли вже не в змозі самостійно піти до найближчого магазину за продуктами чи в аптеку за ліками. Тому приймають рішення – укласти договір довічного утримання. Старенькі отримують допомогу по господарству, певну суму грошей для придбання продуктів та ліків, сплату комунальних послуг. Взамін – передають у власність будинок, квартиру або інше майно.
До Кельменецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся літній чоловік. Василь Миколайович розповів, що у вересні 2020 року уклав договір довічного утримання із паном Костянтином. Одинокий дідусь передав йому у власність свій будинок з літньою кухнею, сараями та іншими господарськими спорудами. Натомість пан Костянтин обіцяв купувати дідусеві продукти та ліки, допомагати по господарству, возити до лікарні на обстеження, процедури та інше. У договорі була прописана вартість матеріального забезпечення, яке має отримувати Василь Миколайович – 350 гривень на місяць.
Десь півроку все було начебто добре. Пан Костянтин заселився до будинку літнього чоловіка, кілька разів відвозив його до лікарні та на ринок. Але з квітня 2021 року все змінилося. Пан Костянтин взагалі перестав допомагати Василю Миколайовичу та надавати обіцяні 350 гривень.
Старому з того часу допомагають сусіди – купляють продукти та готують їжу, їздять за ліками в аптеку, косять траву на його подвір’ї, приводять дрова… Односельці кажуть, що пан Костянтин навіть не виходить з кімнати, коли вони приносять дідові поїсти, пораються на його подвір’ї.
«Можна сказати, що не Костянтин діда утримає, а дід його. Він веде паразитичний спосіб життя, вживає із своїми знайомими наркотики. Дід звертався в поліцію, тому що навіть за хлібом не було кому сходити в магазин», – розповідає сусід Василя Миколайовича.
Ось дідусь і вирішив повернути собі власний будинок та отримати спокій. У Кельменецькому місцевому центрі прийняли рішення призначити адвокатку Надію Букатко, яка співпрацює з системою БПД, для представництва інтересів Василя Миколайовича у суді. Адвокатка довела факт невиконання паном Костянтином своїх обов’язків за договором довічного утримання та просила суд розірвати договір і повернути будинок його власнику – Василю Миколайовичу. Рішенням Кельменецького районного суду цей позов задоволено повністю.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень https://reyestr.court.gov.ua/Review/101763389
Коментує адвокатка Надія Букатко, яка співпрацює з системою БПД:
Які особливості укладання договору довічного утримання (догляду)?
Такий договір – це домовленість двох сторін, за якою одна сторона (відчужувач) передає у власність другій стороні (набувачеві) житловий будинок, квартиру або їх частину, інше нерухоме або рухоме майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов’язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно.
Відчужувачем за договором може бути будь-яка фізична особа, тобто незалежно вiд вiку та стану здоров’я. За загальними вимогами щодо чинностi правочину, особа, яка його вчиняє, повинна мати необхідний обсяг цивiльної дiєздатностi. Набувачем може бути повнолітня дієздатна фізична особа або юридична особа, а можуть бути й кілька фізичних осіб. Набувачем майна за договором може бути така особа, яка може і здатна надати відчужувачеві обумовлене договором матеріальне забезпечення.
Договір довічного утримання (догляду) належить до договорів, для яких передбачена обов’язкова письмова форма та нотаріальне посвідчення. Недотримання такої вимоги тягне за собою визнання договору недійсним. Нотаріус, завіряючи договір, повинен перевірити документи, необхідні для відчуження майна.
Якщо предметом договору є нерухомість, то такий договір підлягає обов’язковій державній реєстрації. Право власності на відчужувану нерухомість переходить до набувача тільки з моменту реєстрації договору.
Виконання договору полягає у надання всіх видів матеріального забезпечення в натурі відповідно до змісту договору. При укладанні договору довічного утримання сторони повинні визначити всі види матеріального забезпечення, обсяг, способи та форми.
Які підстави розірвання договору довічного утримання?
Договір довічного утримання може бути розірваний на підставі рішення суду:
– на вимогу відчужувача або третьої особи у разі невиконання або неналежного виконання набувачем своїх обов’язків, незалежно від їх вини;
– на вимогу набувача.
Цивільний Кодекс України передбачає, що договір довічного утримання (догляду) може бути розірваний за рішенням суду за умови доведення відчужувачем факту порушення набувачем своїх обов’язків за цим договором, що може проявлятися як неповне чи неналежне забезпечення доглядом, допомогою, харчуванням відчужувача або як повне не виконання вказаних дій, зокрема на вимогу відчужувача.
Правовим наслідком розірвання договору довічного утримання у зв’язку з невиконанням або неналежним виконанням набувачем обов’язків за договором є повернення до відчужувача права власності на майно, яке він передав (частина перша статті 756 ЦК України).