назад

Доступна пільгова іпотека для громадян України

З жовтня 2022 року в Україні почала працювати державна програма пільгової іпотеки «Єоселя», яка дає можливість придбати громадянам України нерухомість у приватну власність.

Так як програма «Єоселя» являється державним нововведенням, – у багатьох громадян України часто виникають сумніви наскільки це фінансово безпечно, як програма працює та які правові обов’язки виникнуть у разі укладання кредитного договору для придбання житла у власність. Саме тому роз’яснення усіх особливостей даного виду державної іпотеки та її переваг є надзвичайно важливим для громадян, які планують скористатися вищевказаною державною програмою – зазначила головний юрист “Броварське бюро правової допомоги” Аліна Бобильова.

Регулювання даного виду іпотечного кредитування здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів Україні «Деякі питання забезпечення приватним акціонерним товариством «Українська фінансова житлова компанія» доступного іпотечного кредитування громадян України» від 02.08.2022 р. № 856. Для того, щоб розуміти, як працює вище вказана державна програма необхідно визначити: основні поняття, правові вимоги до осіб, які мають право на пільгу, вимоги до об’єкта нерухомості, перелік зобов’язань при укладанні договору іпотеки й, саме головне, як буде здійснюватися компенсація за сплачені кредитні внески.

Отже, доступне іпотечне кредитування – це механізм надання грошових коштів позичальнику Укрфінжитлом або уповноваженим суб’єктом відповідно до умов визначених для фінансування витрат, пов’язаних з придбанням житла позичальником у розмірі та на умовах, установлених кредитним договором, забезпечення виконання зобов’язань за яким є житло або майнові права на житло, що будується, і що підлягають поверненню в порядку і строки, визначені таким кредитним договором.

Хто ж входить до переліку осіб, які мають право претендувати на забезпечення доступним іпотечним кредитуванням:

  1. військовослужбовці Збройних Сил за контрактом, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міноборони, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, Держтрансслужби, військові прокурори Офісу Генерального прокурора, особи рядового і начальницького складу ДСНС, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро, поліцейські та члени їх сімей;
  2. медичні працівники закладів охорони здоров’я державної або комунальної форми власності;
  3. педагогічні працівники закладів освіти державної або комунальної форми власності;
  4. наукові (науково-педагогічні) працівники закладів освіти та наукових установ державної або комунальної форми власності;
  5. ветерани війни та члени їх сімей; учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни, визначені ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також сім’ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України (окрім тих, хто користувався пільгами визначеними законодавством).
  6. внутрішньо переміщені особи;
  7. інші громадяни України, які не мають власної житлової нерухомості або у власності яких менше ніж 52,5 кв. метра для сім’ї з однієї особи (одинока особа) та додатково 21 кв. метр – на кожного наступного члена сім’ї.

Звертаємо вашу увагу, що для перших 4 пільгових категорій програма працює з жовтня 2022 року. Для інших категорій доступ до даного виду іпотечного кредитування анонсований на січень 2023 року.

За наявними змінами рекомендуємо слідкувати на офіційному сайті Укрфінжитло https://ukrfinzhytlo.in.ua або в особистому мобільному застосунку «Дія».

При цьому якщо громадянин відноситься до наведеної пільгової категорії він повинен відповідати наступним вимогам:

1) бути громадянином України та належить до категорій осіб, визначених відповідно до вище наведеної Постанови;

2) досягти 18 років на момент підписання кредитного договору. Вік кандидата на дату повного виконання зобов’язань за кредитним договором не повинен перевищувати 70 років;

3) кандидат та члени його сім’ї (у разі, коли вони виступають поручителями за кредитним договором) є платоспроможними та мають можливість здійснювати платежі з погашення та обслуговування кредиту;

4) у власності кандидата та членів його сім’ї має бути менше ніж 52,5 кв. метра загальної площі житлової нерухомості для сім’ї з однієї особи (одинока особа) та додатково 21 кв. метр – на кожного наступного члена сім’ї (не враховується нерухомість, що розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або на території, яка перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні));

5) кандидат та члени його сім’ї не мають діючих кредитних договорів на придбання житла;

6) громадянин не належать до осіб, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи відповідно до Закону України «Про санкції», або осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів) відповідно до Закону України «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)».

У свою чергу звертаємо увагу , що для того щоб отримати бажаний вид іпотечного кредитування необхідно, виконати вимоги не тільки суб’єкту який бажає укласти договір, але й предмет іпотеки повинен відповідати установленим вимогам законодавства.