Забезпечення своїх дітей – один із головних обов’язків чоловіка. Проте коли батько дітей відмовляється добровільно виконувати цей обов’язок, у справу змушена втрутитися держава.
25 лютого Дубенський міськрайонний суд розглядав у відкритому засіданні цивільний позов жительки міста до свого чоловіка про стягнення аліментів. Інтереси позивачки представляв адвокат, який співпрацює з Дубенським місцевим центром, Олександр Боржецький.
В обґрунтуванні своїх вимог жінка посилалася на те, що з чоловіком перебуває у зареєстрованому шлюбі 15 років, упродовж яких народила від нього трьох дітей. Двоє з них проживають з матір’ю, а старший – в гуртожитку при ВПУ, в якому навчається. Всі вони перебувають на утриманні мами, хоча жінка безробітна. Як інвалід з дитинства вона отримує державну соціальну допомогу розміром 940 гривень та 3600 гривень державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї. Один з менших синів є дитиною-інвалідом, а тому його утримання і лікування потребує значних фінансових витрат.
Батько не поспішає допомагати дітям матеріально і з літа минулого року він не провідує їх. Сам займається реалізацією чорних і кольорових металів, має доходи від цієї діяльності, однак самостійно сплачувати аліменти не бажає. Жінка не може профінансувати всі витрати, необхідні для виховання дітей, а їхній батько, будучи фізично здоровим чоловіком, спроможний заробляти гроші. Позивачка просила в суді стягнути з чоловіка аліменти в сумі 800 гривень щомісячно на кожну дитину.
Позивачці як інваліду ІІІ групи в Дубенському місцевому центрі з надання безоплатної правової допомоги за кошти державного бюджету був призначений адвокат Олександр Боржецький, який склав та надав суду позовну заяву. В судовому засіданні він просив повністю підтримати позовні вимоги, яких відповідач не визнавав. Відповідно до вимог Цивільного кодексу, суд ухвалив вирішувати справу на підставі наявних у ній доказів. Вислухавши позивачку, представника, свідка та перевіривши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до майже повного задоволення.
У своєму рішенні суд послався на Конвенцію ООН про права дитини, що ратифікована Постановою Верховної Ради України та набула чинності, якою держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення умов життя, необхідних для розвитку дитини. Сімейним кодексом передбачено, що мати, батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Також батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Відповідно до Сімейного кодексу, за рішенням суду аліменти присуджуються у частці від доходу її матері, батька у твердій грошовій сумі.
Допитана у судовому засіданні як свідок позивачка пояснила, що її чоловік займається пошуком металів, з чого має прибутки. Після припинення спільного проживання він припинив і надавати допомогу дітям. Жінка вважає, що чоловік може надати запропонований нею розмір аліментів, адже витрачає на спиртні напої значно більше. Свідок, який був заслуханий в суді, розповів, що відповідач нещодавно, перебуваючи у нетверезому стані, мав при собі велику суму грошей, давав її дітям, губив їх. Вихвалявся, що має великі доходи, бо їздить на заробітки до Польщі.
Суд, враховуючи розмір прожиткового мінімуму на одну дитину відповідного віку, вирішив, що є підстави для призначення аліментів розміром по 600 гривень на одну дитину. Така сума аліментів не є завищеною в нинішніх умовах проживання з урахуванням їх віку. Доказів того, що відповідач іншим способом щомісячно допомагав матеріально своїм дітям, суду не було надано.
Не погоджуючись із рішенням Дубенського міськрайонного суду, відповідач подав апеляційну скаргу. Проте 24 березня Апеляційний суд у Рівному залишив рішення Дубенського міськрайонного суду без змін і воно набрало чинності.
Довідково. Консультації та детальну інформацію щодо порядку отримання безоплатної вторинної правової допомоги жителям Дубенського, Млинівського, Демидівського та Радивилівського районів можна отримати в Дубенському місцевому центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою м. Дубно, вул. Грушевського, 171 Б, (район «5-та школа», поруч з міською поліклінікою) або за телефонами (03656) 2-10-05, (097) 009-47-03, (095) 947-34-95, (063) 965-85-50 (пн-пт. з 9-00 до 18-00).