У березні 2022 року Катерина втратила батька. Після його смерті відкрилась спадщина — земельна ділянку для ведення особистого селянського господарства та квартира.
Катерина не претендувала на спадкове майно, бо знала, що її матір буде оформляти спадщину на себе — вона співвласниця квартири і весь час жила з батьком.
Однак батьки Катерини не були одружені. Її мати вважала, що факт спільного проживання зі спадкодавцем на момент його смерті надає їй право автоматично стати власником його частини, оскільки у свідоцтві про право власності на житло значиться спільна часткова власність, то друга частини переходить їй. Крім цього, вона була впевнена, що на час воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.
У грудні 2023 року матір, щоб оформити спадщину звернулася до нотаріуса, але отримала відмову. По-перше, через те, що пропущений строк для прийняття спадщини, а по-друге — вона не є дружиною покійного.
Зі згоди матері Катерина вирішила оформити спадщину на себе, для цього звернулася до нотаріальної контори.
Та оскільки строк прийняття спадщини пропущено, нотаріус порекомендував їй звернутися до суду для визначення додаткового строку для подання заяви.
По допомогу із зверненням до суду вона звернулася до Талалаївського бюро правничої допомоги.
Катерина – малозабезпечена, її середньомісячний дохід не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів. Це дає їй право на безоплатну допомогу із зверненням до суду.
Представляти її інтереси у суді доручили юристці Аліні Кошці.
Вона вивчила обставини справи та зробила висновок, що необізнаність клієнтки про необхідність прийняття спадщини є поважною причиною для вчасного подання заяви про прийняття спадщини.
Юристка подала до суду позовну заяву. Суд задовольнив позовні вимоги Катерини — визначив додатковий строк для подання заяви. Упродовж трьох наступних місяців вона може подати заяву про прийняття спадщини.
Довідково. Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважність причин суд визначає в кожному конкретному випадку з огляду на обставини кожної справи.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: №747/40/24.