назад
26.09.24

Дитина травмувалася в школі: що варто знати батькам

Існує чіткий алгоритм реагування на травмування дитини в закладі освіти, а процедуру розслідування таких нещасних випадків визначає “Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися зі здобувачами освіти під час освітнього процесу”.

Що має зробити сама дитина чи свідок після травмування дитини в навчальному закладі

Травмована дитина чи свідок нещасного випадку має негайно повідомити про це вчителя чи  іншого працівника.

Що має зробити вчитель

 Вчитель, в свою чергу, зобов’язаний:

  • терміново надати домедичну допомогу потерпілому;
  • викликати бригаду швидкої медичної допомоги, а за відсутності в населеному пункті станцій швидкої медичної допомоги — організувати транспортування до найближчого закладу охорони здоров’я;
  • зберегти обстановку на місці в тому стані, у якому вона була на момент події (якщо це не загрожує життю та здоров’ю тих, хто там перебуває, і не призведе до ще тяжчих наслідків);
  • негайно повідомити про те, що сталося, керівника закладу освіти та особу, яка є відповідальною за охорону праці, безпеку життєдіяльності в закладі освіти;
  •  повідомити батьків дитини про її стан і причину травмування.

Якщо дитину в лікарню доправляють батьки

Під час надання медичної допомоги батьки повинні повідомити лікарів, що дитина отримала травму саме у школі, інакше не буде підстав розслідувати інцидент.

Якщо про нещасний випадок стало відомо пізніше

Повідомити заклад освіти про нещасний випадок під час навчального процесу можна не лише протягом навчального дня, коли він трапився, а й пізніше. Наприклад, якщо наслідки нещасного випадку проявилися не одразу (дитина вдарилася, забилася і приховала це). Такий випадок розслідуватиметься протягом місяця з дня одержання повідомлення.

Розслідування нещасного випадку в школі та участь батьків у цьому процесі

Після травмування дитини у школі чи іншому закладі освіти впродовж доби має бути створена комісія із розслідування нещасних випадків.

Ця комісія повинна:

  • з’ясувати обставини та причини нещасного випадку;
  • отримати пояснення від потерпілого (за можливості);
  • виявити й опитати свідків та осіб, які допустили порушення нормативно-правових актів з охорони праці та безпеки життєдіяльності (якщо такі були);
  • визначити, чи пов’язаний нещасний випадок з освітнім процесом;
  • розробити заходи щодо попередження подібних нещасних випадків;
  • скласти акт про нещасний випадок.

Чи мають право батьки брати участь у роботі комісії

Так. Потерпіла дитина та її батьки також мають право брати участь у роботі комісії із розслідування нещасного випадку. Вони можуть надавати пояснення та пропозиції, додавати до матеріалів розслідування документи, що пояснюють причини та обставини нещасного випадку, викладати свою особисту думку щодо нещасного випадку та отримувати від комісії інформацію про хід проведення розслідування. 

Якщо керівник закладу освіти відмовляється утворювати комісію

Батьки можуть подати письмову заяву для розгляду питання до міського та обласного департаменту освіти, іншого державному органу управління закладом. Питання розглядається впродовж 10 робочих днів із дня подання заяви.

Право на нерозголошення інформації

Батьки можуть звернутися до керівника закладу освіти з письмовою заявою, щоб інформація про наслідки нещасного випадку не була розголошена, якщо вона може завдати моральної шкоди потерпілому.

Завжди варто пам’ятати, що нещасним випадкам краще запобігти, ніж боротися з їхніми наслідками. Саме тому, важливо розповісти дитині про безпечну поведінку — це спільна справа батьків та закладу освіти.

Довідково. Порядок розслідування нещасних випадків, що сталися із здобувачами освіти під час освітнього процесу поширюється на заклади дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), позашкільної, спеціалізованої, фахової передвищої, вищої освіти та заклади післядипломної освіти  незалежно від форм власності й підпорядкування.

Розслідуються нещасні випадки, що трапилися зі здобувачами освіти під час освітнього процесу через травми, отруєння, теплові удари, опіки, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою, ушкодження, отримані внаслідок аварій, пожеж, стихійного лиха, контакту з рослинами чи тваринами.