назад
04.11.22

Фахівчиня бюро допомогла клієнту – внутрішньо переміщеній особі встановити факт смерті особи на тимчасово окупованій території

До Кобеляцького бюро правової допомоги звернулася внутрішньо переміщена особа пані Любов, яка потребувала юридичної допомоги з наступного питання: після смерті свого чоловіка, який помер 25 липня 2022 року в місті Антрацит Луганської області, пані Любов звернулася до органів реєстрації актів цивільного стану за місцем смерті свого чоловіка за отриманням свідоцтва про смерть. Пані Любов отримала (мова оригіналу) «Свидетельство о смерти», виданим (мова оригіналу) «отделом записи актов гражданского состояния Антрацитовского горрайонного управления юстиции Министерства юстиции Луганской Народной Республики». Проте, при зверненні з вищезгаданим документом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації її як внутрішньо переміщеної особи їй було відмовлено, так як цей документ є недійсним і не створює правових наслідків, оскільки документ отриманий у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, які створені на тимчасово окупованій території України.

Тому, у пані Любові виникла необхідність у судовому порядку встановлювати факт смерті особи на тимчасово окупованій території.

Встановивши її належність  до  категорії осіб. яка має право на безоплатну вторинну правову допомог, головну юристку Кобеляцького бюро правової допомоги Анастасію Волошко  уповноважили скласти процесуальні документи до суду та представляти  інтереси клієнтки у суді щодо встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: факт смерті особи на тимчасово окупованій території.

Працівниця бюро, узгодивши правову позицію з клієнтом,  почала роботу щодо збору доказів по справі. На основі наданих клієнткою відповідей склала проєкт заяви про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території.

Враховуючи обставини справи та дослідивши додані до заяви докази, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для задоволення вимог. За результатами судового засідання суд встановив факт того, що чоловік пані Любов помер в місті Антрацит Луганської області.

Ухвалене рішення підлягає негайному виконанню  і негайно видається учаснику справи після проголошення такого рішення. Після отримання вищевказаного рішення пані Любов може самостійно звернутись до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації її як внутрішньо переміщеної особи, який повинен на підставі рішення суду провести державну реєстрацію смерті особи та видати свідоцтво про смерть особи  відповідного зразка згідно норм чинного законодавства України.

«Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім’ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов’язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України      є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану» – консультує головний юрист Кобеляцького бюро правової допомоги Анастасія Волошко.

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров’я або судово-медичною установою;  2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Отже, встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території є обставиною, що має істотне значення і є підставою для проведення державної реєстрації смерті особи та видачі відповідного свідоцтва.

У випадку виникнення запитань правового характеру звертайтеся до сектору «Кобеляцьке бюро правової допомоги» Кременчуцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: 39200, м. Кобеляки, вул. Батиря, 6 або зателефонувавши за телефоном:                      (05343) 3 43 74.