До Ковельського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася громадянка Х. з метою реалізації свого права на спадкування. Клієнтка повідомила, що після смерті її батька відкрилася спадщина, до складу якої увійшла земельна ділянка, що належала йому на підставі сертифіката про право на земельну частку (пай).
Коли клієнтка звернулася до нотаріуса з метою отримання свідоцтва про право на спадщину, то отримала відмову, оскільки при огляді документів нотаріус виявив розбіжності в написанні по батькові батька у свідоцтві про смерть та у правовстановлюючому документі.
Вирішити дане питання в адміністративному порядку, а саме шляхом внесення змін до відповідного сертифіката на право на земельну частку (пай) неможливо, у зв’язку зі смертю власника та припиненням видачі на даний час документів такого зразка.
Громадянці Х. було надано роз’яснення, що єдиним правовим способом реалізації її законного права є звернення до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме належності правовстановлюючого документу її батькові.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.256 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім’я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім’ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Згідно п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995 в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення, заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення, встановлення факту не пов’язується з наступним вирішенням спору про право.
Ковельським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги було прийнято рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги громадянці Х. та призначено головного спеціаліста відділу представництва Катерину Кукурузу для представництва інтересів особи в суді (наказ № 200-Н від 27.07.2017р.).
Фахівець центру, проаналізувавши надані клієнтом документи, підготувала позовну заяву до суду про встановлення факту, що має юридичне значення.
20 вересня 2017 року Ковельський міськрайонний суд Волинської області у відкритому судовому засіданні розглянув цивільну справу №159/3333/17 та вирішив позовні вимоги задовольнити повністю, встановити факт, що має юридичне значення, а саме належності батькові громадянки Х. сертифіката про право на земельну частку (пай).
На підставі рішення суду клієнтка отримала свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай).
Довідково:
Ковельський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Ковель, вул. Степана Бандери, 5, тел. (03352) 5-30-63.