назад

Фахівці відділу «Бахмутське бюро правової допомоги» допомогли засудженому до позбавленні волі захистити свої батьківські права

 У квітні 2019 року під час роботи дистанційного пункту доступу до безоплатної правової допомоги у Бахмутській установі виконання покарань №6 звернулась особа щодо надання їй безоплатної правової допомоги, яка полягала у складанні апеляційної скарги на рішення Артемівського міськрайонного суду Донецької області про позбавлення її батьківських прав.

Так, за результатом розгляду звернення було прийнято рішення надати клієнту безоплатну вторинну правову допомогу, на надання якої наказом Місцевого центру №556 від 08.04.2019 було уповноважено начальника відділу «Бахмутське бюро правової допомоги» Оксану Болотюк.

Позов до клієнта ґрунтувався на тому, що він не цікавиться життям двох своїх дітей, доньки та сина, не бере участь в їх вихованні. А зараз знаходиться в установі виконання покарань і не спілкується з ними.

Заперечення апеляційної скарги полягали в тому, що відповідач не був жодного разу доставлений до суду для надання своїх заперечень щодо пред’явленого позову, а також доводів, на які спираються ці заперечення.

Клієнт на даний момент не має можливості піклуватись про своїх дітей, так як відбуває покарання в установі виконання покарань.

В даному випадку судом не були застосовані норми матеріального права, які повинні були бути застосовані. Суд не звернув увагу ні на те, що до відповідача не було вжито попередження про необхідність змінити ставлення до виховання дитини, ні на те, що Орган опіки заперечував проти позбавлення відповідача батьківських прав стосовно його дітей.

Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (ст.166 Сімейного кодексу України). Тому, такий захід допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.

Відповідач переконаний, що позбавлення його батьківських прав не сприятиме захисту прав його дітей щодо їх права на батьківське піклування та не відповідатиме інтересам дітей; позивачем, в свою чергу не наведено, чим саме позбавлення батьківських прав клієнта Бюро буде корисним для дітей та не надані переконливі докази винної поведінки відповідача щодо ухилення від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини.

Практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що питання позбавлення батьківських прав мають ґрунтуватися на оцінці особистості відповідача та його поведінці. Факт оскарження відповідачем заяви про позбавлення батьківських прав також може свідчити про його інтерес до дитини (рішення від 07 грудня 2006 року у справі «Хант проти України»).

Взявши до уваги ці обставини, колегія суддів дійшла висновку, що позбавлення відповідача батьківських прав щодо обох дітей як крайній захід впливу є передчасним.

25.06.2019 року рішенням Донецького апеляційного суду апеляційну скаргу відповідача задоволено частково та рішення Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 15.03.2019 року в частині задоволення вимог про позбавлення батьківських прав скасовано. У задоволенні вимог про позбавлення батьківських прав відмовлено.

До уваги! За безоплатною правовою допомогою, юридичними консультаціями та роз’ясненнями законодавства звертайтеся до центрів з надання безоплатної правової допомоги.

Адреси та телефони центрів з надання БВПД та бюро правової допомоги можна дізнатися зателефонувавши на Всеукраїнську гарячу лінію правової допомоги 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно зі стаціонарних і мобільних телефонів у межах України).