назад

Кібербулінг та кібергрумінг — сучасні небезпеки інтернет-простору для дітей

Завдяки діджитал-прогресу діти користуються комп’ютерною технікою вже з перших років життя: дивляться мультфільми, грають в ігри, користуються різноманітними месенджерами та соціальними мережами. Така можливість  допомагає навчатися та весело проводити час. Однак, окрім розваг, розвиваючих відео та спілкування з друзями,  дитина може побачити в інтернеті шокуючий контент або натрапити на кіберзлочинців, спілкування з якими може нанести їй значну шкоду.

Про те, як протидіяти небезпечним явищам в інтернеті та захистити дитину від загроз в мережі розповідає фахівчиня Черкаського місцевого центру з надання БВПД Юлія Гурнак.

Які найпоширеніші форми небезк чатують на дітей в інтернеті?

Кібербулінг і кібергрумінг — явища, котрі набувають широкого розповсюдження в сучасному інтернет-просторі та несуть небезпеку підростаючому поколінню, адже можуть провокувати психологічні розлади.

Кібербулінг може проявлятися у вигляді принижуючих повідомлень, цькування та залякування в переписці, коментарях до фото, наприклад, в соціальних мережах та інших каналах електронної комунікації. Тиснути таким чином на дитину можуть як особи з реального життя, так і невідомі інтернет-користувачі.

Кібергрумінг, або онлайн-грумінг, являє собою вид сексуального насильства, що полягає у виманюванні у дітей відвертих фото чи відеозаписів з метою подальшого розповсюдження, шантажування та вимагання грошей у дитини, або навіть примушення до реальної зустрічі. Часто це здійснюється дорослими, котрі маскуються в інтернеті під підлітків та тривалий час вибудовують довірливі стосунки з жертвою своїх злочинних намірів.

Як ефективно протидіяти кібербулінгу та кібергрумінгу та захистити дитину?

Важливо розуміти, що в протидії кібербулінгу та кібергрумінгу, які тісно пов’язані між собою, проте можуть зустрічатися і окремо, дітям потрібна допомога дорослих: батьків та педагогів. Перше, що необхідно розуміти та доносити до дітей  – ці явища не є нормою. Це правопорушення, за які законодавством України передбачена відповідальність.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про захист суспільної моралі» виробництво та обіг у будь-якій формі продукції порнографічного характеру в Україні заборонено. Також статтею 7 цього закону передбачено, що з метою захисту морального та фізичного життя дітей забороняється:

  • втягнення дітей у діяльність з виробництва й обігу продукції сексуального чи еротичного характеру, порнографічних матеріалів, надання послуг, а також організації й проведення видовищних заходів сексуального чи еротичного характеру;
  • розповсюдження продукції сексуального чи еротичного характеру, порнографічних матеріалів, надання послуг і проведення видовищних заходів сексуального чи еротичного характеру серед дітей;
  • використання образів дітей у будь-якій формі в продукції сексуального чи еротичного характеру і проведенні видовищних заходів сексуального чи еротичного характеру;
  • створення та розповсюдження візуального запису образу дитини, зробленого у будь-який спосіб, зокрема фотографуванням, записом фільму та/або відеозаписом сексуального чи еротичного характеру;
  • виготовлення (виробництво), зберігання, реклама, розповсюдження, придбання продукції, що містить дитячу порнографію, ввезення, вивезення, транзит через територію України, поштова пересилка такої продукції;
  • пропонування або надання доступу до продукції, що містить дитячу порнографію.

Важливо! Порушення норм законодавства України про захист суспільної моралі, умов обігу продукції, порядку проведення видовищних заходів сексуального характеру та розповсюдження продукції, яка містить елементи порнографії, тягне за собою цивільно-правову, дисциплінарну, адміністративну чи кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством України.

Звичайно, що повністю захистити дітей від небезпек інтернет-простору дуже важко. Проте, поєднання функції батьківського контролю для інтернет-трафіку та вибудова довірливих стосунків у родині та школі, значно збільшують шанси на те, що дитина не потрапить в небезпечну ситуацію в мережі «Інтернет».

У випадку різних проявів кібербулінгу та кібергрумінгу варто бути напоготові всім – і батькам, і дітям, оскільки подолати проблему та її наслідки значно простіше та швидше, коли є надійна підтримка.

Нагадуємо, що у бюро правової допомоги діти мають право безкоштовно отримати юридичну консультацію або скористатися послугами адвоката. При цьому, варто пам’ятати, що звернення мають подати законні представники дитини. Це можуть бути батьки, усиновлювачі, опікуни або піклувальники.

Довідково. Отримати необхідну правову допомогу можна завітавши до найближчого бюро правової допомоги адресу якого можна знайти за посиланням: https://bit.ly/bpd_buro. Або звернувшись до контактного центру системи надання безоплатної правової допомоги: 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.