Що таке «Кіднепінг»?
Кіднепінг – термін, яким визначають викрадення людини, що характеризується протиправною забороною людині вибирати за своєю волею місце перебування або таємне чи відкрите її захоплення.
Яка передбачена відповідальність?
За викрадення людини або неповнолітньої дитини передбачена кримінальна відповідальність, яка виражається у обмеженні волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк. Викрадення малолітньої дитини карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк (стаття 146 Кримінального кодексу України).
Батьківський кіднепінг
Батьківський кіднепінг – викрадення дитини у іншого з батьків. Такі випадки поширені після розірвання шлюбу, коли один із батьків не погоджується з рішенням суду про спільне проживання дитини з іншим з батьків. На жаль, на даний час питання відповідальності за таке викрадення дитини не врегульоване на законодавчому рівні. Законодавець передбачив лише, що якщо один з батьків або інша особа самочинно, без згоди другого з батьків чи інших осіб, з якими на підставі закону або рішення суду проживала малолітня дитина, або дитячого закладу (установи), в якому за рішенням органу опіки та піклування або суду проживала дитина, змінить її місце проживання, у тому числі способом її викрадення, суд за позовом заінтересованої особи має право негайно постановити рішення про відібрання дитини і повернення її за попереднім місцем проживання. Виняток існує тільки у випадку, коли дитина не може бути повернута лише тоді, коли залишення її за попереднім місцем проживання створюватиме реальну небезпеку для її життя та здоров’я або обставини змінилися так, що повернення суперечить її інтересам ( стаття 162 Сімейного кодексу України).
Як вберегти дитину від кіднепінгу?
- Ніколи не залишайте дитину без нагляду в громадських місцях.
- Важливо пояснювати дитини, що не можна розмовляти із незнайомими людьми, не брати від них ніяких речей, ні цукерок, ні подарунків.
- Дитини не повинна реагувати на прохання дорослого допомогти, адже перш за все людина прохатиме про допомогу у дорослого, а не у дитини.
- Варто заборонити дитині ходити в гості до малознайомих людей, навіть якщо це його ровесник.
- Роз’ясніть дитині, якщо за нею хтось слідкує, потрібно зайти в людне місце, наприклад — супермаркет, перукарню чи інший заклад, і вже звідти зателефонувати своїм батькам і повідомити про стеження.
- Якщо дитини вхопив незнайомець, необхідно якомога швидше привернути увагу людей, можна кричати та битися.
- Рекомендується батькам встановити маячок на мобільний телефон дитини, щоб постійно знати, де вона знаходиться.
Дії батьків у разі зникнення дитини
Перш за все необхідно звернутись до органів поліції із заявою про зникнення дитини. Варто також взяти із собою фото та річ, на якій є запах дитини.
Окрім поліції, важливо надати максимальний розголос події. Для цього використовуйте всі можливі соціальні мережі.
Консультацію підготувала завідувачка сектору Кременецьке бюро правової допомоги Ірина Бурченюк.