назад

Компенсація витрат за працевлаштування ВПО

Війна неминуче спричиняє вимушену міграцію великої кількості людей. Багато хто з тимчасово переміщених осіб потребує не лише безпеки, але й роботи. У цей складний період держава підтримує роботодавців, які приймають на роботу ВПО. Як отримати компенсацію витрат за працевлаштування таких осіб консультує завідувач сектору Локачинське бюро правової допомоги Алла Рибка.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.01.2023 р. № 33 внесено зміни до Порядку надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні. Зокрема,  розмір компенсації збільшено з 6500,00 грн. до  6700,00 грн.  за кожну працевлаштовану особу, за яку роботодавцем сплачується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, на період воєнного часу та протягом 30 календарних днів після його скасування або припинення. Загальна тривалість надання компенсації витрат не може перевищувати 2-х місяців з дня працевлаштування ВПО.

Компенсація витрат надається роботодавцю, крім роботодавців, які є бюджетними установами (за винятком надавачів соціальних послуг), фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування, за кожну працевлаштовану особу на умовах строкового або безстрокового трудового договору (контракту), гіг-контракту, зокрема за сумісництвом, за таких умов:

– роботодавець перебуває на обліку як платник єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;

– розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством.

Для отримання  даної компенсації роботодавцю потрібно не раніше, ніж через 5 календарних днів після працевлаштування ВПО подати до міського, районного, міськрайонного центру зайнятості або філії регіонального центру зайнятості  за місцезнаходженням роботодавця заяву про компенсацію витрат:

в електронній формі — через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі —  Дія);

в паперовій формі — особисто під час відвідування центру зайнятості або на адресу електронної пошти відповідного центру зайнятості.

До заяви, поданої до центру зайнятості в паперовій формі (зокрема на адресу електронної пошти), необхідно додати:

  • копію наказу про працевлаштування особи або документ, що підтверджує працевлаштування на умовах, передбачених Порядком;
  • відомості про працівників, які є застрахованими особами (прізвище, ім’я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
  • копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Рішення щодо надання компенсації витрат або відмови у її наданні приймається регіональним центром зайнятості та оформлюється відповідним наказом протягом п’яти календарних днів після отримання заяви від роботодавця та надсилається роботодавцю протягом трьох календарних днів у спосіб, обраний роботодавцем для подання заяви (крім подання заяви через Портал Дія).

У разі, коли на дату прийняття рішення регіональним центром зайнятості трудові відносини з працівником припинено, сума компенсації, що підлягає відшкодуванню, розраховується і виплачується пропорційно відпрацьованому працівником часу на місяць.

Регіональний центр зайнятості здійснює перерахування коштів роботодавцю за перший місяць роботи працівника протягом 5 робочих днів після прийняття рішення щодо надання компенсації витрат або отримання відомостей з Реєстру роботодавців отримувачів компенсації витрат через Портал Дія.

У разі припинення трудових відносин, зокрема розірвання строкового або безстрокового трудового договору (контракту), гіг-контракту, зокрема за  сумісництвом,  до завершення строку виплати компенсації витрат, роботодавець протягом п’яти робочих днів з дня такого припинення зобов’язаний повернути суму невикористаної компенсації витрат на рахунок регіонального центру зайнятості.

Роботодавець та працевлаштована особа несуть відповідальність за достовірність документів і відомостей, що є підставою для надання компенсації витрат, та цільове використання отриманих коштів відповідно до законодавства.