назад

Крадія покарали, але по відшкодування збитків знову довелося йти до суду

Дмитро став жертвою крадіжки. Та хоча крадія і було засуджено вироком суду, проте поцуплені кошти йому так і не повернули.

По допомогу чоловік звернувся до системи БПД – Жовтоводського бюро правничої допомоги.

Оскільки Дмитро має низький дохід – він має право на безоплатну допомогу зі зверненням до суду. Представляти його інтереси уповноважили юриста бюро Марка Веремейчика.

Юрист підготував до суду позовну заяву про відшкодування матеріальної шкоди завданої кримінальним правопорушенням.

В позові фахівець зазначив, що відповідно до вироку суду правопорушника було визнано винним у крадіжці та призначено покарання. Проте під час досудового розслідування та судового розгляду не було вирішено питання про стягнення з підсудного на користь Дмитра суми завданих збитків.

Суд позов задовольнив та зобов’язав стягнути з відповідача:

  • на користь Дмитра матеріальну шкоду, завдану злочином у розмірі 2629,00 грн. 
  • на користь держави судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 176/499/24        

Довідково. Відповідно до ч.1, ч.7 ст.128 КПК України особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред’явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння. 

Особа, яка не пред’явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред’явити його в порядку цивільного судочинства.

Згідно з пунктами 8 та 9 частини 2 статті 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди, а також відшкодування моральної (немайнової) шкоди.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.