Пану Івану відмовили в перерахунку пенсії у зв’язку з переходом з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. Щодо оскарження рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі – ПФУ) пан Іван звернувся до Чугуївського бюро правової допомоги.
Клієнт пояснив, що з 2013 року він є особою з інвалідністю ІІІ групи (за загальним захворюванням), у зв’язку з чим отримує пенсію по інвалідності. У 2021 році чоловікові виповнилося 55 років, і в нього, як у учасника бойових дій, виникло право на пенсію за віком. З відповідною заявою та пакетом необхідних документів він звернувся до Пенсійного фонду. Проте Рішенням ПФУ йому було відмолено у перерахунку пенсії у зв’язку з тим, що заявник не надав документів, які підтверджують періоди його перебування на території Республіки Афганістан та участі в бойових діях.
Для захисту інтересів клієнта призначили адвоката Миколу Мазницького. Він запропонував для підготовки позову надати копії наявних нагородних документів за службу в Афганістані.
Коментує Микола Мазницький:
Переліком держав і періодів бойових дій на їх території, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1994 року № 63 «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що Республіка Афганістан є державою, на території якої в період з квітня 1978 року до грудня 1989 року проходили бойові дії. Військовослужбовці, які брали участь у бойових діях в Афганістані, мають право на достроковий вихід на пенсію за віком: чоловіки після досягнення 55 років за наявності 25 років стажу.
Документом, що посвідчують спеціальний статус особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій є:
- посвідчення учасника бойових дій;
- довідка про період (періоди) участі/бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення.
Адвокат наголошував на тому, що посвідчення учасника бойових дій (довідка про період (періоди) участі/бойових діях або в антитерористичній операції) є окремим достатнім документом, який посвідчує спеціальний статус особи, для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій та не вимагає додаткового підтвердження.
Вищевказана позиція узгоджується з висновками Верховного Суду від 9 червня 2021 року по справі за № 340/576/19.
Правозахисник зробив відповідні запити до Управління соціального захисту населення щодо внесення клієнта до єдиного державного реєстру пільговиків як учасника бойових дій, підготував адміністративний позов та подав до Харківського окружного адміністративного суду.
Врахувавши надані адвокатом докази, Харківський окружний адміністративний суд ухвалив рішення на користь пана Івана та погодився з доводами адвоката, процитувавши у своєму рішенні вищезгадану правову позицію Верховного Суду.
Посилання на рішення суду: https://reyestr.court.gov.ua/Review/105418839.