Ненарахування та невиплата грошової компенсації за відпустку учаснику бойових дій – актуальне питання, з яким військовослужбовці часто звертаються до Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Так, з такою проблемою за останні пів року до центру прийшли 22 учасники бойових дій. Станом на сьогодні дев’ять справ завершено успішно, тобто суд зобов’язав військові частини нарахувати та виплатити особам грошові компенсації. Ще 13 перебувають на розгляді.
У одній із справ, у якій суд зайняв позицію учасника бойових дій, інтереси військовослужбовця представляв директор місцевого центру Валентин Бартиш.
Клієнт розповів, що проходив службу у військовій частині та отримав статус і посвідчення учасника бойових дій, але додаткову пільгову відпустку учасника бойових дій не використовував. У відповідь на свої заяви про нарахування та виплату грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки він отримав відмову.
У позовній заяві Валентин Бартиш зазначив, що на час прийняття наказу про включення зі списків особового складу учасника бойових дій військова частина протиправно не провела з ним усіх необхідних розрахунків щодо нарахування та виплати грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, передбаченої пунктом 12 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відмову відповідач аргументував тим, що позивач не набув права на отримання грошової компенсації за не отриману додаткову відпустку, оскільки частиною 19 статті 101 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» припинено надання військовослужбовцям додаткової відпустки в особливий період з моменту оголошення мобілізації.
Однак представник позивача довів у суді, що норми Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не обмежують та не припиняють право учасника бойових дій на отримання у рік звільнення виплати грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки, право на яку набуто під час проходження військової служби в особливий період з моменту мобілізації. Припинення відпустки на час особливого періоду не означає припинення права на відпустку, яке (тобто право на відпустку) може бути реалізоване в один із таких способів: 1) безпосереднє надання особі відпустки після закінчення особливого періоду, який може тривати не визначений термін; 2) грошова компенсація відпустки особі.
Своїм рішенням Хмельницький окружний адміністративний суд визнав протиправною бездіяльність військової частини щодо ненарахування та невиплати грошової компенсації за відпустку як учаснику бойових дій і зобов’язав відповідача виплатити кошти за невикористані календарні дні додаткової відпустки.
Проте військова частина не погодилася з рішенням суду першої інстанції та направила апеляційну скаргу до Сьомого апеляційного адміністративного суду, де колегія суддів вирішила, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції – без змін. Рішення апеляційної інстанції набрало законної сили 20.02.2020 р.