Анатолій не зміг отримати свідоцтво про право на спадщину через пропущений строк звернення до нотаріуса.
До початку повномасштабного вторгнення рф чоловік разом зі своєю бабусею мешкали у місті Часів Яр, що на Донеччині. Коли там почалися бойові дії — Анатолій виїхав до Білої Церкви, що на Київщині, бабусю ж не вдалося вмовити на переїзд і вона залишилася у рідному місті. Навесні 2022 року вона померла.
У червні 2022 року, маючи намір прийняти та належним чином оформити спадщину бабусі, чоловік звернувся до державної нотаріальної контори.
Йому там повідомили, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року, якою внесено зміни до порядку прийняття спадщини в умовах воєнного стану, наразі немає потреби подавати заяву про прийняття спадщини. Оскільки перебіг строку для прийняття спадщини, що становить 6 місяців з часу відкриття спадщини, зупиняється на час дії воєнного стану, тому строки пропущені не будуть. Крім цього, йому порекомендували після закінчення воєнного стану звернутись до нотаріуса за місцем проживання спадкодавця.
Анатолій був впевнений, що строки для прийняття спадщини зупинені на період дії правового режиму воєнного стану, отож заяву про прийняття спадщини не подавав.
На початку серпня 2023 року чоловік випадково дізнався від своїх знайомих-переселенців, що наразі нотаріуси оформляють право на спадщину. І він знову звернувся із заявою про прийняття спадщини до державної нотаріальної контори, однак отримав відмову — строк пропущений.
Розчаруванню клієнта не було меж, оскільки він був впевненим у тому, що строки для прийняття спадщини зупинені на весь період дії воєнного стану.
Щоб захистити свої права спадкоємця, Анатолій звернувся до Білоцерківського бюро правничої допомоги. Чоловік має статус ВПО, а отже і право на безоплатну вторинну правничу допомогу. Представляти його інтереси у суді доручили юристці бюро Юлії Ненько.
Вона підготувала та подала до суду позовну заяву про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Оскільки неприйняття спадщини у встановлений законодавством строк зумовлено незалежними від Анатолія обставинами.
Так, суттєвою та головною перешкодою було введення в Україні воєнного стану, яке зумовило стрімке прийняття та внесення численних змін у чинне законодавство України, зокрема і щодо порядку прийняття спадщини. Анатолій юридично необізнаний та не має можливості в повній мірі відстежувати зміни у законодавстві.
За таких обставин, беручи до уваги причини пропуску строку та інші встановлені обставини, суд прийшов до висновку, що строк пропущено з поважної причини. Саме тому позовні вимоги задоволені у повному обсязі, тепер чоловік має додаткові три місяці для оформлення свого права на спадщину.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 229/7269/23.