назад

Недоотримана пенсія — теж спадщина: суд зобов’язав виплатити понад 73 тисячі гривень

Андрій — переселенець з Донеччини. Він звернувся до Смілянського бюро правничої допомоги, щоб розібратись, як успадкувати пенсію покійної матері, яку вона не встигла отримати за життя.

Ще у 2016 році матері Андрія припинили виплату пенсії. Вона звернулась до суду, який визнав дії Пенсійного фонду протиправними, зобов’язав поновити виплати та сплатити заборгованість по пенсії за 2016-2019 роки. Проте рішення суду виконали лише частково — пенсію поновили, а борг за попередні роки так і не виплатили.

Після смерті матері Андрій прийняв спадщину, куди мала входити і вся пенсійна заборгованість. Однак до складу спадщини увійшла лише частина недоотриманої пенсії в сумі близько 42 тис. грн — за період з  листопада 2020 по жовтень 2021 року. 

Решту суми, борг за 2016-2019 роки, Андрій успадкувати не зміг. Пенсійний фонд не надав нотаріусу інформацію про розмір недоотриманої пенсії за цей період. Обґрунтували це тим, що пенсію за минулі періоди можна виплатити лише за останні три роки до звернення.

У цій ситуації єдиний вихід з ситуації — звернення до суду.

Андрій — внутрішньо перемішена особа, отже має право на безоплатну допомогу зі зверненням до суду. Представляти інтереси чоловіка доручили адвокату, який співпрацює з системою надання БПД, Олександру Вакуленко.

Адвокат підготував позовну заяву до суду, в якій просив визнати дії Пенсійного фонду протиправними та стягнути на користь Андрія нараховану та невиплачену заборгованість по пенсії померлої за 2016-2019 роки як спадщину.

У позовній заяві адвокат зауважив, що Андрій, як спадкоємець, має право на отримання всієї суми пенсії матері, яку вона недоотримала за життя — без будь-яких часових обмежень.

Суд заяву задовольнив та виніс рішення стягнути з Пенсійного фонду на користь Андрія невиплачену покійній матері пенсійну заборгованість у розмірі понад 73 тис. грн.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 703/1748/24