назад

Оренда державного і комунального майна під час воєнного стану

Особливості оренди державного і комунального майна у період воєнного стану регулює постанова Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» від 27 травня 2022 року № 634.    Детальніше – у роз’ясненні юристки Регіонального центру з надання БВПД у Чернівецькій області Ольги Волощук та волонтера БПД Юлії Усатої.

Насамперед розглянемо умови, які застосовуються за договорами оренди державного майна, чинними на 24 лютого 2022 року або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого або укладеними раніше.

Дія Хто звільняється Умова
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗВІЛЬНЯЮТЬСЯ від орендної плати на період воєнного стану і протягом 3 місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі                          до 31 грудня 2022 року,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

орендарі державного і комунального майна

 

 

є фізичними особами та фізичними особами – підприємцями, які були призвані або прийняті на військову службу після оголошення воєнного стану;

які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп’янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь) (надалі за текстом – визначені території);
ЗВІЛЬНЯЮТЬСЯ від орендної плати на період воєнного стану, але не довше 30 вересня 2022 року.

 

Після 30 вересня 2022 року і до закінчення трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану орендна плата нараховується у розмірі 50% її розміру (з урахуванням її індексації)

 

 

 

 

 

 

Орендарі державного майна

які використовують майно, розміщене:

на територіях Київської, Чернігівської, Сумської, Харківської, Запорізької, Миколаївської областей і м. Києва (крім адміністративно-територіальних одиниць на визначених територіях)

 

які використовують майно, розміщене у закладах культури і освіти, якщо об’єкт оренди було передано в оренду на погодинній основі;
ЗВІЛЬНЯЮТЬСЯ від орендної плати на період воєнного стану, але не довше 30 травня 2022 року.

 

Після 30 травня 2022 року і до закінчення трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану орендна плата нараховується у розмірі 50% її розміру (з урахуванням її індексації)

 

Орендарі державного майна які використовують майно, розташоване на територіях Кіровоградської, Дніпропетровської, Житомирської, Одеської областей
Важливо! На період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування законодавчо передбачені пільги орендарям державного майна, які НЕ належать до переліку, зазначеного вище. Зокрема, таким орендарям орендна плата нараховується у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації).

Постанова Кабміну від 27.05.2022 передбачає, що переможці електронних аукціонів, які взяли участь в аукціоні з метою переміщення виробництва і потужностей для провадження господарської діяльності з територій Донецької, Луганської, Запорізької, Київської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Житомирської, Одеської областей, Автономної Республіки Крим та м. Києва і м. Севастополя протягом перших шести місяців оренди  мають право на пільгову орендну плату в розмірі 1 гривня за 1 кв. метр орендованої площі.

Для отримання права на пільгову орендну плату переможцю аукціону необхідно подати орендодавцю клопотання про сприяння переміщенню виробництва і потужностей для провадження господарської діяльності, видане обласною військовою адміністрацією за місцем розташування орендованого майна та підписаний протокол аукціону.

Окрім цього, протягом воєнного стану орендарі державного та комунального майна, які уклали договори оренди за результатами проведення електронних аукціонів або які уклали договори оренди без проведення аукціону мають право на повернення сплачених ними забезпечувальних депозитів за таких умов:

  1. на останнє число місяця оренди, що передує місяцю, в якому отримана заява про повернення, відсутні зафіксовані в установленому порядку порушення умов договору оренди та заборгованість із сплати орендної плати;
  2. орендарі не є резидентами у розумінні Закону України “Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів”;
  3. забезпечувальний депозит повертається в сумі, що не перевищує 1 млн. гривень на орендаря (незалежно від кількості укладених таким орендарем договорів оренди державного або відповідно комунального майна).

Щоб реалізувати це право орендарям необхідно протягом воєнного стану, але у будь-якому разі не пізніше місяця після його припинення чи скасування, звернутися до орендодавця із заявою про повернення суми сплаченого депозиту. До заяви необхідно додати витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, якщо заявник є юридичною особою або копію паспорта, якщо заявник є фізичною особою.

Орендодавці і органи Державної казначейської служби зобов’язані повернути забезпечувальний депозит орендарю протягом 10 робочих днів з моменту отримання його заяви за умови відповідності орендаря зазначеним умовам.

Проте передбачається, що орендарі, які отримали суми забезпечувальних депозитів зобов’язані повернути такі суми орендодавцям до 30 квітня року, що настає за роком, в якому оголошено про припинення чи скасування воєнного стану на території за місцезнаходженням орендованого майна, але у будь-якому разі не пізніше ніж за три місяці до дати припинення чи скасування договору оренди. Невиконання зазначеного обов’язку є підставою для дострокового розірвання договору на вимогу орендодавця.

Звертаємо увагу, що на період воєнного стану тимчасово припиняється передача в оренду державного майна на визначених територіях, крім випадків, коли доцільність такої передачі визначена рішенням обласної військової адміністрації за місцем розташування відповідного майна. У такому разі рішення уповноваженого органу управління відповідного майна про доцільність передачі його в оренду, а також рішення балансоутримувача про намір передачі такого майна в оренду не вимагаються.