назад

Валентин — учасник бойових дій і має право на призначення дострокової пенсії за віком. Щоб скористатися цим правом чоловік звернувся до Пенсійного фонду України, але отримав відмову у призначенні пенсії, бо довідки про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з агресією росії проти України, які надав Валентин, не відповідають вимогам додатка № 6, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2023 № 887.

Військовослужбовець не погодився з таким рішенням, оскільки надав довідки для призначення дострокової пенсії за віком, які були видані в 2022 році та підтверджують страховий стаж під час проходження військової служби під час військової агресії росії проти України. Тому вирішив відстоювати своє право.

По допомогу він звернувся до Смілянського бюро правничої допомоги.

Статус учасника бойових дій дає йому право на допомогу зі зверненням до суду за рахунок держави. Представляти його інтереси доручили адвокату, що співпрацює з системою БПД, Олександру Вакуленку.

Він підготував та подав до суду позов про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії, у якому просив скасувати рішення Пенсійного фонду про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком, зобов’язати його повторно розглянути заяву та призначити Валентину дострокову пенсію за віком.

Суд задовольнив позовні вимоги у повному обсязі. Пенсійний фонд має повторно розглянути заяву Валентина.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 580/4931/24.

 Довідково. Юрист довів, що у Пенсійного фонду не було підстав відмовляти, бо статус учасника бойових дій Валентина ніким не оскаржувався, посвідчення не визнано недійсним та не скасоване, він має право на користування пільгами, встановленими Законом №3551-XII та Законом №1058-ІV, зокрема, пільгами щодо призначення дострокової пенсії за віком.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Також він зауважив, що Пенсійний фонд, стверджуючи, що спірні довідки не відповідають вимогам додатка № 6, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 887, не врахувало, що зміни, внесені до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, були затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 887. Таким чином, редакція додатка 6, затвердженного постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 887, була прийнята після видачі Віктору Вікторовичу спірних довідок, які були підставою для надання йому статусу учасника бойових дій.