назад

Літо у самому розпалі не дивлячись на війну. Для школярів та студентів – час канікул, під час яких можна підзаробити, тому вони влаштовуються продавцями, офіціантами, кур’єрами і т.д. Проте роботодавцям необхідно з особливою обережністю ставляться до прийняття на роботу неповнолітніх. Це пов’язано з тим, що для цієї категорії осіб законодавство передбачає додаткові пільги та гарантії у сфері трудових відносин.

Про особливості прийняття на роботу неповнолітніх, розповідає юристка Одеського бюро правової допомоги Тетяна Дімова.

З якого віку роботодавець може приймати неповнолітніх на роботу

Згідно зі статтею 188 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) приймати на роботу можна осіб, які досягли 16 років. Прийняти на роботу, як виняток, можна і 15-річного підлітка, проте у такому разі додатково слід отримати письмову згоду від одного з батьків або особи, яка їх замінює.

Роботодавець має право приймати на роботу осіб з 14 років, але тільки за одночасного дотримання умов, що неповнолітній навчається, виконує роботу, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання (виконуватиметься у вільний від навчання час) та отримана згода одного з батьків або особи, яка їх замінює.

Неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.

В якій формі повинен бути укладений трудовий договір з неповнолітнім та чи встановлюється випробувальний термін при прийнятті на роботу неповнолітніх

В мирний час відповідно до вимог статей 24 та 26 КЗпП України з неповнолітніми працівниками трудовий договір укладався виключно у письмові формі, а при прийомі на роботу випробувальний термін не встановлювався. Однак, 15 березня 2022 був прийнятий Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», який має пріоритет над Кодексом законів про працю України.

Закон дозволяє в період дії воєнного стану встановлювати при прийнятті на роботу випробувальний термін для будь-якої категорії працівників, в тому числі для неповнолітніх.

Як здійснюється ведення обліку неповнолітніх співробітників на підприємстві

Згідно зі статтею 189 КЗпП України роботодавці зобов’язані вести спеціальний облік працівників, які не досягли 18 років, із зазначенням дати їх народження. Правила ведення такого обліку в законодавстві не встановлені. Роботодавець має право вести такий облік у довільній формі . Наприклад, це може бути окремий журнал обліку неповнолітніх співробітників.

Які трудові права та пільги передбачені для неповнолітніх працівників

  • Право на скорочену тривалість робочого часу, а саме:
  1. собам від 16 до 18 років — до 36 годин на тиждень (включно); 
  2. особам від 15 до 16 років — до 24 годин на тиждень (включно); 
  3. учні віком від 14 до 15 років, які працюють під час канікул, можуть працювати не більше 24 годин на тиждень;
  • право на виплату заробітної плати за скороченої тривалості щоденної роботи в такому самому розмірі, як працівникам відповідної категорії за повної тривалості щоденної роботи;
  • право на щорічну основну відпустку тривалістю 31 календарний день, які надаються у зручний для них час. Однак, відповідно до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» у період дії воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю лише 24 календарні дні.

До яких робіт забороняється залучати неповнолітніх осіб

  • до важких робіт (Перелік важких робіт і робіт зі шкідливими і небезпечними умовами праці, де забороняється використовувати працю неповнолітніх, затверджений наказом МОЗ від 31.03.1994 р. № 46);
  • робіт зі шкідливими та небезпечними умовами праці;
  • підземних робіт;
  • робіт, пов’язаних із підійманням і переміщенням речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми (Граничні норми підіймання і переміщення важких речей неповнолітніми затверджені наказом МОЗ від 22.03.1996 р. № 59)

Крім того, трудове законодавство забороняє залучати працівників молодше вісімнадцяти років до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні.

Який порядок звільнення неповнолітньої особи за ініціативою роботодавця

Роботодавець має право звільнити працівника, молодшого 18 років лише з підстав, передбачених статтею 40 КЗпП. Також, роботодавцеві необхідно отримати згоду від служби у справах дітей.
Крім того, роботодавець зобов’язаний здійснювати працевлаштування неповнолітніх працівників у випадках їх звільнення за таких підстав:

  • у разі змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників;
  • у разі виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я, які перешкоджають продовженню даної роботи, а так само в разі відмови у наданні допуску до державної таємниці або скасування допуску до державної таємниці, якщо виконання покладених на нього обов’язків вимагає доступу до державної таємниці;
  • у разі поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу.