назад

Пенсіонерка розірвала спадковий договір через байдужість доглядальниці

Вісімдесятирічна Марія Миколаївна у лютому 2023 року уклала спадковий договір з пані Надією. З цією жінкою пенсіонерка познайомилася у церкві, до якої постійно ходить.

Відповідно до договору, після своєї смерті, зокрема передасть пані Надії двокімнатну квартиру. Натомість жінка зобов’язувалася забезпечувати пенсіонерку продуктами та ліками, організовувати надання медичної допомоги у випадку виникнення хвороб за її чи свій рахунок.

Проте Надія не виконувала умови договору, з моменту його підписання лише двічі приносила продукти і одну пластинку ліків, при цьому зауважила, що старенька багато споживає харчів.

Коли ж у пенсіонерки стався інсульт і та звернулася по допомогу — не отримала належної турботи. Два тижні Надія приносила їжу Марії Миколаївні, але при цьому її постійно ображала.

Отож, вона вирішила припинити такі стосунки і розірвати договір.

По допомогу пенсіонерка звернулася до Харківського бюро правничої допомоги.

Оскільки її середньомісячний дохід не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів, вона має право на безоплатну  допомогу із зверненням до суду.

Представляти її інтереси у суді доручили адвокатці, яка співпрацює з системою БПД, Олені Найдьоновій.

Вона підготувала та подала до суду позовну заяву про розірвання спадкового договору, який аргументувала нормами чинного законодавства.

Так, відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Також кодексом передбачено, що спадковий договір може бути розірвано судом на вимогу відчужувача у разі невиконання набувачем його розпоряджень.

Суд взяв до уваги обставини справи і покази свідка — знайомого Марії Миколаївни, на їх основі задовольнив позовну вимогу у повному обсязі та розірвав спадковий договір.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 645/2594/23.

Довідково. Поняття спадкового договору закріплене у статті 1302 Цивільного кодексу України. Суть його полягає у тому, що за спадковим договором одна сторона (набувач) зобов`язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і в разі його смерті набуває право власності на майно відчужувача.