назад

Христина Миколаївна — пенсіонерка. З 2013 року перебуває на обліку Пенсійного фонду України.

У 2017 році жінка влаштувалася на роботу до приватного підприємця на посаду термообробника верхнього одягу.

Навесні 2022 року, через повномасштабне вторгнення рф та безпосередню загрозу її життю та здоров’ю вона виїхала до Львівської області, а згодом до Харкова.

Облаштувавшись у місті, вона звернулася до територіального відділення Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії у зв’язку зі збільшенням страхового стажу, але їй відмовили.

Причина відмови — у Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування Пенсійного фонду України вона формально продовжувала перебувати у трудових відносинах із ФОП.

Оскільки підприємство, де працювала жінка, розташоване на тимчасово окупованій території, звільнитися у передбачений законом спосіб вона не могла.

Отож, пенсіонерка спробувала припинити трудовий договір із ФОП в односторонньому порядку через центр зайнятості. Однак їй відмовили в оформленні звільнення, оскільки такий порядок припинення трудового договору не поширюється на осіб, які є пенсіонерами за віком.

Єдиний доступний пенсіонерці спосіб припинити трудові відносини з підприємством, що знаходиться на ТОТ, — звернення до суду.

По допомогу в цьому питанні вона звернулася до Харківського бюро правничої допомоги.

Статус ВПО дає їй право на безоплатну вторинну правничу допомогу.

Представляти інтереси клієнтки в суді доручили адвокатці, яка співпрацює з системою надання БПД, Віті Маюрніковій.

Вона підготувала та подала до суду позовну заяву про припинення трудових відносин.

У позові вона просила припинити, шляхом розірвання, трудовий договір, укладений між нею та ФОП.

Вона наголошувала, що трудові відносини між пенсіонеркою та її роботодавцем фактично припинені, однак процедура розірвання трудового договору відповідно до законодавства України про працю не була виконана.

Жінка не має можливості реалізувати своє право на припинення трудового договору у визначеному законодавством порядку, що порушує її право на працю, тому її право підлягає захисту в судовому порядку.

Суд погодився з правовою позицією адвокатки та повністю задовольнив позовні вимоги, розірвавши трудовий договір, укладений між клієнткою системи надання БПД та фізичною особою-підприємцем.

Тепер Христина Миколаївна зможе повторно звернутися до Пенсійного фонду України та перерахувати розмір своєї пенсії.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 638/7080/24