назад

16 листопада 2021 року Верховною Радою України прийнято Закон України “Про медіацію” , який набрав чинності 15 грудня 2021 року. Запровадження в національній правовій системі процедури медіації через ухвалення профільного закону відкриває можливості для більш ефективного, мирного і менш вартісного шляху позасудового врегулювання спорів.

Закон визначає медіацію як позасудову добровільну, конфіденційну, структуровану процедуру, під час якої сторони за допомогою медіатора намагаються запобігти виникненню або врегулювати конфлікт (спір) шляхом переговорів.

Сімейні спори – це одна з найпоширеніших категорій справ та одночасно одна з найважчих для вирішення через складнощі прямої комунікації. Емоції заважають сторонам домовитись один з одним, тому вони йдуть до суду, але такий процес може тривати роками, а результат залишається незадовільним в кращому випадку для однієї сторони. Ну і про “мир в стосунках” після судової тяганини слід забути назавжди”, – зазначає директорка Одеського місцевого центру з надання БВПД Алла Перетятко.

Про переваги проведення медіації у сімейних спорах, розповідає юристка Одеського місцевого центру з надання БВПД Анна-Марія Стрембій.

Судова практика показує, що в більшості випадків за позовами про розірвання шлюбу слідує ряд інших позовів, найпоширеніші з них: про визначення місця проживання дитини, стягнення аліментів, про стягнення додаткових витрат на дитину, про позбавлення батьківських прав, поділ майна та ін.

Сімейна медіація — це процес, в якому нейтральна третя сторона (медіатор) допомагає сімейним парам, що перебувають у конфліктних відносинах, покращити взаємодію, прийняти вигідні та усвідомлені для кожного з них рішення, застосовуючи певну техніку ведення переговорів.

Медіація – це найменш “травматичний” спосіб розв’язання конфліктів (спору), оскільки вона здатна враховувати унікальні особливості, що притаманні конкретній сім’ї.

У більшості випадків при вирішення сімейних конфліктів, зачіпаються права дітей. Тому особливої уваги заслуговує проведення медіації за участю дитини, яка досягла віку, коли може висловити свою думку, наприклад, щодо постійного проживання лише з одним із батьків та порядку зустрічей з іншим.

В цьому випадку дитині можна пояснити прийняті батьками рішення та запевнити, що її думку поважають та в майбутньому все буде добре, дати змогу дитині ставити запитання, а батькам зрозуміти думку дитини. Однак обов’язково в кожному випадку обговорюються з обома батьками переваги та можливі недоліки залучення дітей в цей процес.

Переваги проведення медіації у сімейних спорах:

  1. Забезпечення інтересів кожної сторони. Медіація спрямована на виявлення та задоволення інтересів обох сторін. Сімейна медіація у справах, де сторонами є подружжя, як правило, проводиться двома медіаторами різної статі для підтримання рівності та довіри. В свою чергу, до обов’язків суду не належить встановлення причини виникнення конфлікту, він керується лише нормами права не враховуючи інтересів сторін.
  2. Економія часу. Тривалість процесу медіації залежить від того, наскільки сторони готові до діалогу. Термін проведення процедури медіації не встановлений, тому медіація може займати від декількох годин до декількох зустрічей. Якщо звернути увагу на строки вирішення спорів шляхом звернення до суду, то судові процеси можуть тривати роками та врешті-решт отримати рішення, яке не задовольнить жодного зі сторін.
  3. Ефективне виконання прийнятого рішення. У процесі медіації сторони самостійно приймають рішення, яке влаштовує обох, а тому таке рішення буде виконуватися зі значно вищою ймовірністю, ніж прийняте рішення у судовому провадженні.
  4. Конфіденційність. Будь-яка інформація, звіти, документи, надані медіатору як у процесі медіації, так і під час підготовки до неї, не можуть бути розголошені. До того ж без попереднього погодження зі стороною, яка повідомила таку інформацію, медіатор не має права розкривати її іншій стороні.
  5. Орієнтація на потреби дитини. При процедурі медіації особисті потреби дитини більше враховуються, ніж це відбувається під час судового розгляду, оскільки суд розглядає справу на підставі позовних вимог, за які він не може вийти. Медіація допомагає встановити основу для спільного виховання дітей сторонами, а також захищає дітей від стресу та шкідливих наслідків через розлучення батьків.
  6. Гнучкість. Сторони самостійно визначають час для процедури медіації. Стаття 49 ЦПК України визначає можливість сторін прийти до мирового врегулювання спору на будь-якій стадії судового процесу.
  7. Збереження відносин. У процесі медіації сторони досягають рішення, яке є більш сприятливим для збереження в майбутньому нормальних відносин. Саме завдяки медіації сторони можуть покращити свої відносини.

Слід звернути увагу, що існують випадки, в яких навіть після проходження процедури медіації, вирішення всіх спірних питань і досягнення певних домовленостей, з огляду на вимоги чинного законодавства, сторонам все ж таки доведеться звертатися до суду (наприклад, для розірвання шлюбу у випадку наявності неповнолітніх дітей), але цей процес матиме суто формальний характер, оскільки сторони вже вирішили усі хвилюючі їх питання і закріпили укладенням угоди за результатами медіації.

В такому випадку людина, звернувшись до системи безоплатної правової допомоги, отримує комплекс послуг: допомога в забезпечення доступу до медіації та безоплатна вторинна правова допомога, яка полягає в складанні позову та супроводі в судовому процесі.

Довідково. З 2019 року на базі Одеського місцевого центру з надання БВПД діє кабінет медіації, в якому клієнти системи БПД можуть отримати допомогу та вирішити спір за допомогою медіатора.