назад

Підстави відсторонення працівника від роботи

Вступаючи у трудові відносини, працівник має певні права та обов’язки, невиконання яких може призвести до відсторонення його від роботи. Консультують юристка Регіонального центру з надання БВПД у Чернівецькій області Ольга Волощук та волонтер БПД Юлія Усата. 

Відсторонення від роботи – це тимчасове звільнення працівника від виконання обов’язків, покладених на нього трудовим договором. Стаття 46 Кодексу законів про працю передбачає випадки, у яких власник або уповноважений орган можуть відсторонити працівника від роботи. Зокрема, це:

  • поява на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння;
  • відмова або ухилення від обов’язкових медичних оглядів;
  • відмова або ухилення від навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони;
  • інші випадки, передбачені законодавством (наприклад, наказ Міністерства охорони здоров’я від 4 жовтня 2021 року «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням», щодо відсторонення від роботи працівників невакцинованих від COVID-19).

У випадку появи працівника на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння ступінь сп’яніння, характер виконуваної роботи та час появи у такому стані не мають значення. Оскільки працівник не зможе належно виконувати свої трудові обов’язки й тому відстороняється від роботи до усунення обставин, які слугували його застосування – повному виходу з організму алкоголю, наркотичних чи токсичних речовин.

Проведення обов’язкового медичного огляду передбачено ст. 169 Кодексу законів про працю і встановлюється для таких категорій працівників, які:

  • зайняті на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці;
  • зайняті на роботах, де є потреба у професійному доборі;
  • віком до 21 року та інші.

У постанові Кабінету Міністрів України  від 23 травня 2001 року  затверджено перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам. І тому у випадку відмови від проходження попередніх чи поточних обов’язкових медоглядів (обстежень), обов’язкових психіатричних оглядів, працівника відстороняють від роботи до моменту проходження таких оглядів (обстежень).

Стаття 153 Кодексу законів про працю установлює обов’язок проведення навчання працівників техніці безпеки та перевірки їхніх знань і навичок у сфері охорони праці. Крім того, ст. 18 Закону України «Про охорону праці» встановлює, що працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити інструктаж щодо техніки безпеки, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і вивчати правила поведінки в разі виникнення аварії.

У випадку не проходження навчання та перевірки знань і навичок в галузі охорони праці, працівника відстороняють від роботи до моменту закінчення навчання і перевірки його знань.

Важливим є питання оплати праці у випадку відсторонення працівника від роботи.

Не оплачується час, протягом якого працівник не працював у зв’язку з алкогольним, наркотичним або токсичним сп’янінням. У цьому разі застосовується ч. 4 ст. 113 Кодексу законів про працю, за якою час простою з вини працівника не оплачується.

У випадку відсторонення працівника від роботи у зв’язку з ухиленням від обов’язкового медичного огляду роботодавець зобов’язаний на час медогляду працівника зберегти за ним місце його роботи, а також його середній заробіток.

При відстороненні від роботи працівників, які ухиляються від навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної безпеки, проводиться без збереження заробітної плати на підставі ст. 113 Кодексу законів про працю. А у випадку не складення чи незадовільного складення екзамену (іспиту, заліку тощо) з питань охорони праці,  працівнику виплачують заробітну плату  в розмірі не нижче 2/3 тарифної ставки (окладу) відповідно до ст. 113 Кодексу законів про працю.

Після закінчення терміну відсторонення від роботи працівника залежно від підстав можуть допустити до роботи, перевести на іншу роботу або ж  звільнити.

Звертаємо увагу, що в зв’язку з введенням в Україні воєнного стану, наказом Міністерства охорони здоров’я від 25 лютого 2022 року, зупинено дію наказу від 04 жовтня 2021 року «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням». Тобто працівників, яких відсторонили від роботи у зв’язку з відмовою від проведення вакцинації від COVID-19, допускають до роботи, але тільки до завершення воєнного стану.