назад
16.04.24

Підвищення рівня обізнаності осіб, які належать до ромської національної меншини, щодо обовʼязковості державної реєстрації народження дітей

Державна реєстрація народження є вільною та доступною для всіх осіб, незважаючи на їх етнічне походження та соціальний статус, в тому числі для осіб ромської національності. Досі актуальною залишається проблема народжуваності дітей у ромських національних меншинах без звернення до лікаря та народжуваності вдома без будь-якої документальної фіксації народження дитини, а в подальшому – відсутність звернення до органів державної реєстрації актів цивільного стану з питання державної реєстрації народження. 

Хто може звернутись

Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.

Увага! У разі введення воєнного стану державна реєстрація актів цивільного стану проводиться будь-яким органом державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника.

У разі смерті батьків або неможливості батьків з тих чи інших причин зареєструвати народження дитини реєстрація проводиться за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров’я, в якому народилася дитина або в якому на цей час вона перебуває.

Куди звертатись

  • онлайн в електронній формі шляхом подачі заявки на послугу “єМалятко” на сайті ДІЯ;
  • до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану, за місцем народження дитини чи місцем реєстрації батьків;
  • до адміністратора послуги “єМалятко” безпосередньо в пологовому будинку;
  • до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП).

Перелік необхідних документів при звернення до ДРАЦС

Разом з заявою про державну реєстрацію народження подаються наступні документи до державного органу реєстрації актів цивільного стану:

  • паспорти, що посвідчують особи батьків;
  • паспорт, що посвідчує особу заявника, у разі, якщо державна реєстрація народження проводиться не батьками, а іншою особою;
  • документ про шлюб батьків у разі реєстрації шлюбу компетентним органом іноземної держави.

Підставою для державної реєстрації народження дитини є один із наступних документів:

  • медичний висновок про народження;
  • медичне свідоцтво про народження;
  • медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу;
  • лікарське свідоцтво про перинатальну смерть;
  • медичний документ, виданий компетентним суб’єктом іншої держави.

При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому переліку, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження.

Строк проведення державної реєстрації

Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою – не пізніше трьох днів.

Надання свідоцтва про народження дитини

Свідоцтво про народження надається в день звернення, при умові наявності всіх необхідних документів, а у разі подання заяви в електронній формі – у день її надходження або не пізніше наступного робочого дня у разі отримання такої заяви поза робочим часом відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідальність за несвоєчасну державну реєстрацію народження дитини

Несвоєчасна без поважної причини державна реєстрація батьками народження дитини в державних органах державної реєстрації актів цивільного стану тягне за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян

Значення державної реєстрації народження дитини для ромської національної меншини

Реєстрація народження дитини є фундаментальним правом і передумовою реалізації багатьох інших прав у контексті захисту, національної ідентичності, доступу до освіти, соціальних послуг, послуг з охорони здоров’я та реалізації політичних прав.

Реєстрація народження є ключем для визнання особи з точки зору закону.

Чи може допомогти система БПД

У разі отримання відмови в державній реєстрації, ви можете звернутися до бюро правничої допомоги для отримання допомоги в оскарженні цього рішення.

Залишилися запитання?

Поставте їх нашим юристам: https://legalaid.gov.ua/kliyentam/yak-otrymaty-bpd/