На початку 2024 року Григорій звільнився з роботи. При звільненні державне підприємство, де чоловік працював понад 2 роки слюсарем, не виплатило йому заборгованість по заробітній платі – майже 83 тис. грн. Він неодноразово звертався до роботодавця з проханням виплатити зароблені кошти, але так нічого й не отримав.
Через місяць після звільнення чоловіку видали лише довідку про заборгованість по заробітній платі, в якій зазначено, що заборгованість на момент звільнення склала 83 тис. грн.
Григорій вирішив судитися і звернувся по допомогу до Золотоніського бюро правничої допомоги.
Оскільки його середньомісячний дохід не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів, він має право на безоплатну вторинну правничу допомогу. Представляти його інтереси у суді доручили адвокату, що співпрацює з системою надання БПД, Сергію Орлу.
Він склав та подав до суду позовну заяву про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати при звільненні.
Суд дослідив обставини справи та задовольнив позовну заяву у повному обсязі. Роботодавець має виплатити кошти.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 925/343/24.
Довідково. Позовні вимоги обґрунтовували тим фактом, що підприємство не здійснило, як це зазначено в ст.116 Кодексу законів про працю України, виплати всіх належних сум в день звільнення працівника.
При звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, проводиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про суми, нараховані та виплачені працівникові при звільненні, із зазначенням окремо кожного виду виплати (основна та додаткова заробітна плата, заохочувальні та компенсаційні виплати, інші виплати, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до законодавства, у тому числі при звільненні) роботодавець повинен письмово повідомити працівника в день їх виплати.