Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, за даними ООН, нашу державу покинули вже понад 4,5 мільйони громадян. Залишаючи рідні місця, українці часто беруть із собою й своїх домашніх улюбленців.
Консультацію про порядок виїзду за кордон із домашніми тваринами підготували юристка Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернівецькій області Ольга Волощук та волонтер БПД Кароліна Руснак.
Передусім, при перетині кордону із домашніми тваринами їх власник має потурбуватися про те, щоби:
- тварина була ідентифікована за допомогою мікрочіпу;
- тварина мала щеплення від сказу та актуальний результат серологічного тесту для визначення антитіл до збудника сказу;
- у тварини був наявний дійсний паспорт Європейського зразка або сертифікат про стан здоров’я.
Зауважимо, що вимоги щодо перетину кордону з тваринами можуть змінюватись та доповнюватись.
Під час воєнного стану країни ЄС тимчасово спростили порядок в`їзду із домашніми тваринами. Розглянемо детальніше на прикладі сусідніх із Україною держав.
Польща
Перетин кордону з Польщею можливий навіть, якщо тварина не вакцинована або відсутні документи. Про це під час перетину кордону необхідно повідомити працівника польської прикордонної служби.
Якщо Польща є країною призначення особи, яка перетинає кордон, власнику тварини необхідно заповнити заяву про дозвіл на переміщення тварини на території ЄС.
Якщо ж Польща не є країною призначення особи, яка перетинає кордон, власнику тварини необхідно заповнити заяву про транзит через державу-члена ЄС.
Після написання заяви ветеринарний лікар проводить такі заходи:
- ідентифікує тварину (чіпування в разі його відсутності);
- вакцинує проти сказу (якщо не має щеплення у тварини);
- досліджує для визначення титру антитіл до збудника сказу;
У разі дотримання усіх процедур уповноважені органи надають дозвіл, який підтверджує легальність перетину кордону із твариною.
У разі, якщо процедуру не дотримано, власнику домашньої тварини, добравшись до місця призначення, необхідно звернутися до ветеринарної клініки.
Порядок може змінюватись. Актуальна інформація на офіційному сайті.
Словаччина
При перетині кордону із твариною її власник має заповнити заяву для в’їзду до Словаччини. Її потрібно надати при перетині контролю посадовим особам Словацької Республіки.
Угорщина
При перетині кордону з Угорщиною власникам тварин необхідно заповнити реєстраційний формуляр та надати його посадовим особам. У разі, якщо тварина не вакцинована або у неї відсутні підтверджуючі документи, її провакцинують безпосередньо при перетині кордону.
Румунія
В’їзд дозволяється з тваринами, які відповідають умовам для в’їзду в ЄС, тобто вони ідентифіковані, вакциновані, супроводжені ідентифікаційним документом, з/або без аналізу на титр антитіл.
У разі, якщо тварини належно не ідентифіковані мікрочіпом/татуюванням або не вакциновані проти сказу чи вакцинація більше не діє, власник або відповідальна особа мають заповнити форму, яку можна завантажити з вебпорталу A.N.S.V.S.A.