назад

Порядок звернення до суду за захистом порушених прав

Що робити, коли Ваші права порушені? Як захистити свої права під час дії воєнного стану? Ці питання особливо актуальні для громадян країни. Тож роз’яснення дають юристи Ізмаїльського місцевого центру з надання БВПД.

Україна як правова держава забезпечує рівний доступ до правосуддя задля захисту прав громадян. Навіть в умовах воєнного стану продовжують діяти ефективні механізми правової допомоги.

Які документи необхідні для звернення до суду за захистом порушених прав

У випадку порушення ваших прав, свобод або інтересів, ви можете вирішити свою проблему у позасудовому або судовому порядку. Звернення до суду відбувається шляхом написання процесуального документа в залежності від виду провадження. Наприклад, в позовному провадженні подається позовна заява, в окремому провадженні подається заява, а в наказному провадженні – заява про видачу судового наказу або про його скасування. Форма та зміст процесуальних документів має відповідати нормам процесуального законодавства.

Звичайно, що знати всі нюанси форми та змісту процесуальних документів людина без спеціальних знань не може. Тому варто проконсультуватися з цього питання у найближчому бюро правової допомоги. У випадку, якщо ви підпадаєте під одну з категорій, прописаних в Законі України «Про безоплатну правову допомогу» (а це малозабезпечені, ВПО, постраждалі від домашнього насильства тощо), необхідно подати звернення разом з документами, що підтверджують таку категорію, та отримати допомогу в написанні процесуальних документів безоплатно.

Як працюють суди під час воєнного стану

Під час дії воєнного стану в країні, відповідно до статті 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, повноваження судів не можуть бути припинені.

Відповідно до статті 26 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.

Тобто на теперішній час судочинство та правосуддя продовжує діяти та зміни можуть торкнутись лише територіальної підсудності. Здійснюються такі зміни Розпорядженням Верховного суду та відстежувати про такі зміни можна на офіційному сайті Верховного суду України», – підкреслює начальник відділу безоплатної правової допомоги Ізмаїльського місцевого центру з надання БВПД Олексій Лисаков.

Що таке електронний суд

У зв’язку зі збройною агресією дуже багато громадян змінили адреси проживання, що також впливає на ефективність правосуддя тому, рекомендуємо при зверненні до суду зазначати актуальні номери телефонів, електронні адреси.

Крім того, почав працювати електронний суд. Він дозволяє подавати учасникам судового процесу до суду документи в електронному вигляді, а також надсилати таким учасникам процесуальних документів в електронному вигляді, паралельно з документами у паперовому вигляді відповідно до процесуального законодавства. Для цього вам необхідно пройти реєстрацію на порталі Електронний суд та мати кваліфікаційний електронний підпис.

Також, законодавством запроваджено можливість проведення зборів суддів дистанційно у режимі відеоконференції під час дії воєнного чи надзвичайного стану, а також під час дії карантину.

Із запровадженням електронного суду подання апеляційних та касаційних скарг відбувається безпосередньо до Апеляційного та Верховного суду, а не через суд першої інстанції, як це було раніше.

Умови воєнного стану значною мірою впливають на всі правовідносини та інституції в країні. Попри це, судді та всі правники продовжують працювати задля ефективної роботи судочинства.

Проконсультуватися з правових питань можна за номером телефону системи БПД 0 800 213 103.

Більш детально про порядок звернення до суду за захистом порушених прав дивіться у відео: